Małopolanie pokazali ogromne serce i solidarność. Wojewoda gościem poranka w Radiu Kraków
2022-02-28

 - Wszystkie osoby, które chcą się zgłosić do pomocy Ukrainie, powinny wysłać maila na adres ukraina@muw.pl. Druga sprawa to osoby, które mają busy, autobusy, samochody ciężarowe. One będą potrzebne do transportu darów na terenie Polski. Jest prośba o maila z informacją, że ktoś jest w stanie przewieźć te rzeczy. Mail to transport.ukraina@muw.pl. Tylko do wczoraj mieliśmy ponad 600 zgłoszeń na maile. Dziękuję. Małopolanie pokazali ogromne serce i solidarność – mówił dziś na antenie Radia Kraków wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Wojewoda poinformował, że do Olkusza dziś przyjedzie pociąg, który już od 4 rano jedzie z Hrubieszowa. Na pokładzie Ukraińcy, potrzebujący ludzkiej pomocy.

- Około 600 osób jedzie do Olkusza. W Olkuszu będą autobusy, które rozwiozą te osoby do Krakowa i innych miejsc. Zaproponujemy tym ludziom pojechanie do hotelu na nocleg z wyżywieniem. Państwo bierze na siebie zapewnienie obowiązku pomocy humanitarnej. To pomoc humanitarna. Te osoby dostaną posiłek, schronienie. Takie miejsca w Małopolsce są – zaznaczył wojewoda.

Łukasz Kmita podkreślił, że pomoc jest potrzebna, ale musi być ona skoordynowana.

 - Proszę ograniczyć wyjazdy na granicę po obywateli Ukrainy. Państwo przygotowało pociągi, autobusy i busy. One czekają na granicy, żeby ludzi przewozić. Punkty recepcyjne na granicy przyjmują Ukraińców, którzy przekraczają granicę, udzielają wsparcia, informują o noclegu. Wojewodowie decydują, gdzie ludzie pojadą. Jak indywidualnie przewozimy obywateli Ukrainy do Krakowa lub Małopolski, oni bywają zostawiani, czasem mówi im się, że ktoś na pewno im pomoże. To zły kierunek. Pomoc organizuje państwo – podkreślił wojewoda Łukasz Kmita.

Całą rozmowę można wysłuchać tutaj.


RadioKraków1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj