Primus inter fortes - pierwsze wyróżnienie przyznane
2021-11-18

- Poza profesjonalizmem i silnym zaangażowaniem w codziennej służbie, na szczególne uznanie zasługuje Pańska postawa cechująca się pełną gotowością do udzielania wsparcia tym, którzy tego potrzebują. Wymownym potwierdzeniem tych słów są wydarzenia z lutego 2021 roku, kiedy to bez wahania pospieszył Pan z pomocą osobie spacerującej po zamarzniętym stawie, pod którą załamał się lód. Godna podziwu odwaga, zmysł i opanowanie zaowocowały pozytywnym finałem tego niefortunnego zdarzenia – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas uroczystości przekazania statuetki „Primus inter fortes” pierwszemu małopolskiemu policjantowi wyróżnionemu tą nagrodą.

Przypomnijmy. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita i komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion zdecydowali, że policjanci, którzy w sposób szczególny wyróżnią się niesieniem pomocy poza służbą, otrzymają specjalne wyróżnienie. Na podstawie zawartego w sierpniu 2021 roku porozumienia (https://www.malopolska.uw.gov.pl/) została powołana kapituła cyklicznie przyznająca statuetkę „Primus inter fortes”, czyli „Pierwszy wśród odważnych”.

Na to miano z pewnością zasługuje sierż. szt. Michał Dąbkowski z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, do którego dziś trafiła pierwsza w historii wyróżnienia statuetka.

Pod koniec lutego tego roku, podczas rodzinnego spaceru, będąc poza służbą, ruszył na ratunek mężczyźnie tonącemu w pobliskim stawie. Zdarzenie miało miejsce w Krakowie przy ul. Rydygiera. Policjant błyskawicznie wbiegł do zbiornika i łamiąc lód, torował sobie drogę w wodzie. Gdy dotarł do tonącego, podał mu smycz i w ten sposób pomógł mężczyźnie wydostać się na brzeg. Dzięki błyskawicznemu działaniu, policjant uratował ludzkie życie.

W swojej niezwykłej skromności uznał, że działanie to nie było niczym wyjątkowym, a jedynie naturalną reakcją. O akcji przełożeni sierżanta dowiedzieli się nieco później. Będąc pod wrażeniem zarówno ryzyka, jakie podjął, jak i rzetelności, z jaką realizuje codzienne zadania służbowe – zgłosili jego kandydaturę do wyróżnienia.

- Mając na uwadze ten wielki gest, niespotykaną skromność i ogromne ryzyko, w pełni zasadne jest wyróżnienie Pana Sierżanta nagrodą „Primus Inter Fortes”. Proszę przyjąć moje szczere gratulacje i wyrazy najwyższego szacunku. Niech to uhonorowanie będzie dla Pana źródłem uzasadnionej dumy, zasłużonego uznania i motywacji do dalszej służby na rzecz naszej Ojczyzny i bezpieczeństwa Obywateli – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

- Działania policjantów, którzy narażają swoje zdrowie i życie dla ratowania drugiego człowieka, tak jak sierż. szt. Michał Dąbkowski, zawsze są godne naśladowania oraz zasługują na szczególne wyróżnienie. Zawarte niedawno porozumienie stworzyło właśnie taką możliwość i pozwala na uhonorowanie policjantów, którzy postępują zgodnie z rotą przysięgi. Jestem pewien, że w małopolskich szeregach nie zabraknie policjantów, którzy zasłużą swoją postawą na takie wyróżnienie – podkreśla komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion

Jestem szczerze wzruszony i chciałbym bardzo podziękować za wyróżnienie. Otrzymana dzisiaj statuetka to zarazem zobowiązanie do dalszej służby drugiemu człowiekowi – powiedział uhonorowany policjant.

Sierż. szt. Michał Dąbkowski służy w Policji od 2014 roku. Policyjne szlify zdobywał w Referacie do Walki z Przestępczością Gospodarczą w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce. Od 2019 roku pracuje w Wydziale do Walki z Korupcją w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Od kilku lat honorowo oddaje krew dla potrzebujących. Ponadto jest zarejestrowany w bazie dawców szpiku kostnego. Na co dzień jest mężem i ojcem dwójki dzieci. Wolny czas lubi spędzać z rodziną.


Primus_inter_fortes Primus_inter_fortes Primus_inter_fortes Primus_inter_fortes Primus_inter_fortes Primus_inter_fortes
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj