Mieczysław Zaręba spoczął na wadowickim cmentarzu z honorami
2021-10-29

W wadowickim Panteonie Żołnierzy Niezłomnych pochowano Mieczysława Zarębę. Partyzanta, członka Podhalańskiej Grupy Operacyjnej Podziemnego Wojska Polskiego. Zginął z rąk funkcjonariusza UB 6 grudnia 1949 roku. Rodzina na własną rękę, po wykupieniu ciała, dokonała pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach.

W uroczystościach wziął udział m.in. II wicewojewoda Ryszard Pagacz, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Filip Musiał oraz burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Uroczystość pogrzebowa rozpoczęła się mszą świętą w kaplicy cmentarnej i została przeprowadzona zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym.


***
Mieczysław Zaręba urodził się 13 marca 1929 r. w Baczynie (pow. wadowicki). Był synem Wojciecha i Marianny z domu Młynarczyk. W 1944 r. został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Świdnicy na Dolnym Śląsku. Tam w 1946 r. został aresztowany przez milicję i osadzony w więzieniu. Udało mu się jednak uciec i powrócił w rodzinne strony.

Ukrywając się w Baczynie zaangażował się w działalność niepodległościową. Po pewnym czasie dołączył do dwójki partyzantów – Jana Pakuły i Władysława Raciaka. W 1948 r. nawiązali oni kontakt z założoną przez harcerza Stanisława Salę niepodległościową organizacją pod nazwą „Podhalańska Grupa Operacyjna Podziemnego Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego” (następnie: „Wolność i Sprawiedliwość”). 4 maja 1949 r. Pakuła i Raciak polegli w walce z funkcjonariuszami UB i milicji. Mieczysław Zaręba zdołał wydostać się z obławy.

Po tym wydarzeniu Mieczysław Zaręba związał się z podziemną „Grupą Operacyjną AK Zorza”, którą dowodził kpr. Jan Sałapatek „Orzeł”. Brał udział w szeregu akcji zbrojnych oddziału. Na skutek donosu informatora bezpieki został zdekonspirowany. 6 grudnia 1949 r. podczas obławy w Zachełmnej (pow. suski) został ciężko ranny i dobity przez UB.

Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało z rąk funkcjonariuszy bezpieki, pod warunkiem dokonania pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach, nocą, pod nadzorem UB, bez udziału księdza i osób postronnych. Organizowana obecnie uroczystość jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby.

W 2019 r. prezydent odznaczył pośmiertnie Mieczysława Zarębę Orderem Krzyża Niepodległości II klasy.

Foto: IPN Kraków

20211029 Pogrzeb w Wadowicach 20211029 Pogrzeb w Wadowicach 20211029 Pogrzeb w Wadowicach 20211029 Pogrzeb w Wadowicach 20211029 Pogrzeb w Wadowicach 20211029 Pogrzeb w Wadowicach
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj