Rusza program „Cyfrowa gmina”
2021-10-15

Jak pokazały ostatnie miesiące, urząd dostępny to urząd cyfrowy – urząd, który posługuje się nowymi technologiami i w ten sposób udostępnia swoje usługi mieszkańcom. Właśnie rusza program, który umożliwi samorządom wyjście naprzeciw tym potrzebom. Zwiększenie cyfryzacji instytucji samorządowych, zwiększenie cyberbezpieczeństwa, wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia – oto cele „Cyfrowej gminy”.

O programie rozmawiali dziś z małopolskimi samorządowcami minister Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski oraz Ryszard Pagacz – II wicewojewoda małopolski. Spotkania odbyły się w Olkuszu i Tarnowie. Samorządowcy otrzymali czeki pokazujące, na jakie środki może liczyć dana gmina w pierwszym naborze.

- Nawet 2 miliony złotych – to wsparcie, na jakie mogą liczyć samorządy w ramach programu „Cyfrowa gmina”. Kierujemy go do wszystkich 2477 gmin w Polsce. Przeznaczamy na to działanie miliard złotych. Pierwszy nabór wniosków rusza już 18 października – mówi minister Janusz Cieszyński.

- Pandemia koronawirusa pokazała, że dostęp do usług cyfrowych w jednostkach samorządu terytorialnego jest niezwykle istotny. Ale cyfryzacja to nie tylko cyfrowa dostępność urzędów. To również bezpieczeństwo funkcjonowania urzędów i daleko idące rozwiązania informatyczne muszą chronić instytucje publiczne. Środki są na wyciągnięcie ręki. Mam nadzieję, że jak największa liczba małopolskich samorządów po nie sięgnie i zyska miano „cyfrowej gminy” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wniosek, który można składać od 18 października, jak i cała procedura będą proste i w pełni elektroniczne. Od tego dnia, w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, gminy będą mogły ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 tysięcy złotych, natomiast maksymalna kwota to 2 miliony złotych.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

  1. Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania.
  2. Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
  3. Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  4. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

- Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia. „Cyfrowa gmina” pozwoli ponadto sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie – dodaje II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

20211015 Cyfrowa gmina w Olkuszu 20211015 Cyfrowa gmina w Olkuszu 20211015 Cyfrowa gmina w Olkuszu 20211015 Cyfrowa gmina w Olkuszu 20211015 Cyfrowa gmina w Olkuszu 20211015 Cyfrowa gmina w Olkuszu 20211015 Cyfrowa gmina w Olkuszu 20211015 Cyfrowa gmina - tarnów 20211015 Cyfrowa gmina - tarnów
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj