W służbie Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie
2021-10-05

Od dzisiaj będzie nowym „pracownikiem” Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie. Potrafi wykorzystywać energię solarną, bo ważne jest dla niego środowisko. Jest nowoczesny, dobrze wyposażony, a usterki i błędy pojazdów ciężarowych oraz autobusów wyłapuje ze szczególną skrupulatnością. Innowacyjny pojazd specjalny – zakupiony z budżetu Wojewody Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – dołączył dzisiaj do floty samochodowej WITD w Krakowie.

Kluczyki do samochodu przekazali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Inspekcji w Krakowie, uczestniczył główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur oraz małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk. Wydarzenie połączone było z wręczeniem najbardziej zasłużonym inspektorom transportu drogowego awansów na wyższe stopnie służbowe.

- Cieszę się, że dzisiaj odbywa się to oficjalne przekazanie specjalistycznego samochodu, który będzie na co dzień wykorzystywany przez inspektorów transportu drogowego na małopolskich drogach. Chciałbym serdecznie podziękować Panu Wojewodzie oraz Panu Prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za sfinansowanie tego zakupu. Inspekcja Transportu Drogowego na co dzień dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo na polskich drogach, sprawdzając stan techniczny pojazdów. Kontroluje także przewoźników z zagranicy, chroniąc polski rynek transportowy przed nieuczciwą konkurencją. Na pewno ten specjalistyczny samochód będzie pomagał w skutecznym wykrywaniu i eliminacji wszelkich nieprawidłowości – zaznacza główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

- W wykonywaniu codziennej służby dla Inspekcji Transportu Drogowego niewątpliwie szczególnie istotny jest czynnik ludzki. To zespół pracowników, wraz z kierownictwem, tworzy drużynę poniekąd „do zadań specjalnych”. W jeszcze skuteczniejszym i sprawniejszym ich realizowaniu będzie wspierał Państwa ten nowoczesny samochód. Doskonale wiem, jak ważny jest specjalistyczny sprzęt w pracy wszystkich służb. Dlatego podjąłem decyzję o tym zakupie. To inwestycja nie tylko w rozwój Inspekcji, ale także w bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zakup nowego samochodu możliwy był dzięki środkom, które pochodzą w 50% z budżetu Wojewody Małopolskiego. Drugie 50% udało się zapewnić dzięki funduszom przekazanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- Życzę, aby ten samochód służył Państwu jak najlepiej, jak najdłużej i aby ta służba – nie tylko wozu, ale i Państwa, którzy pracujecie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski – była zauważana, doceniana i szanowana. Abyście Państwo mieli wdzięczność ludzi za Wasze działania. Wszystkim awansowanym i odznaczonym serdecznie gratuluję, życząc spokojnej służby i dalszych awansów – mówi prezes WFOŚiGW w Krakowie Kazimierz Koprowski.

Wartość nowego pojazdu to 300 000 zł. Jest on wyposażony w system paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 525 W. Pozwalają one na zmniejszenie poboru energii z sieci elektrycznej podczas doładowywania pojazdu w trakcie postoju. Dzięki wykorzystaniu energii solarnej możliwe było także wyeliminowanie agregatu prądotwórczego. System solarny jest całkowicie autonomiczny i nie wymaga jakichkolwiek czynności ze strony użytkownika pojazdu. Jego zastosowanie pozwala także na zabezpieczenie akumulatorów przed ich całkowitym rozładowaniem. Jednym słowem – samochód jest cały czas gotowy do akcji.

W wykonywaniu zadań pomaga mu doskonałe wyposażenie. Specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy jest niezbędny w skutecznym realizowaniu zadań Inspekcji Transportu Drogowego. Pozwala on na przeprowadzanie testów diagnostycznych pojazdów ciężarowych, naczep, autobusów, umożliwiając diagnozowanie układów bezpieczeństwa, a także elektroniki odpowiedzialnej za ochronę środowiska (jak np. emisja spalin).

- Pamiętajmy, że to właśnie inspektorzy transportu drogowego przeprowadzają między innymi kontrole autobusów przewożących dzieci na wypoczynek letni i zimowy czy autobusów szkolnych. Weryfikują załadunek samochodów ciężarowych, pilnując, by był on zgodny z możliwościami pojazdu i normami. Tym samym są inspektorami bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Pojazd jest innowacyjny. Zostały na nim zamontowane panele fotowoltaiczne, dzięki czemu zrezygnowaliśmy z konwencjonalnego spalinowego agregatu prądotwórczego. Na pokładzie samochodu znajduje się również wiele nowoczesnych urządzeń, a jednym z nich jest tester diagnostyczny, za pomocą którego inspektorzy bez żadnej ingerencji mogą zdiagnozować pojazd tak jak w serwisie samochodowym. Już nie ukryje się żadna usterka, bo wszystko będzie wyświetlone na komputerze. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Inspektoratu – bez Państwa ten samochód stałby po prostu bezużyteczny – podsumowuje małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk.

Dzisiejsze spotkanie było szczególnie wyjątkowe dla czterech pracowników krakowskiego oddziału Inspekcji. Za swoje zaangażowanie i odpowiedzialność w codziennym podejmowaniu wyzwań zawodowych otrzymali oni awanse na wyższe stopnie służbowe. Dwie osoby awansowały na stopień specjalisty transportu drogowego, a dwie na stopień odpowiednio: starszego inspektora transportu drogowego i inspektora transportu drogowego.

- Serdecznie dziękuję za Państwa zaangażowanie i życzę dalszych sukcesów zawodowych. Dziękuję, że aktywnie włączają się Państwo w umacnianie bezpieczeństwa na drogach – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD Przekazanie_samochodu_ITD
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj