Primus inter fortes – pierwszy wśród odważnych
2021-08-27

Łapią przestępców, kierują ruchem drogowym, prowadzą szereg działań zabezpieczających. Ślubują „wiernie służyć Narodowi”, „nawet z narażeniem życia”. Są na służbie dzień i noc. Po zakończonej pracy nie odkładają legitymacji na bok, ale zawsze chętnie niosą pomoc. Bo tak pojmują swoją służbę: być w gotowości; pomagać i chronić także poza godzinami pracy; mieć odwagę we krwi; ratować, nie bacząc na niebezpieczeństwa... Po prostu – pierwsi wśród odważnych…  

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita i komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion zdecydowali, że policjanci, którzy w sposób szczególny wyróżnią się niesieniem pomocy poza służbą, otrzymają specjalne wyróżnienie. Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie podpisano porozumienie w tej sprawie.

Na podstawie zawartego porozumienia została powołana kapituła przyznająca cyklicznie wyróżnienie – statuetkę „Primus inter fortes”. Pierwsze statuetki policjantom odznaczającym się wzorową i ofiarną służbą na rzecz Małopolan zostaną wręczone już jesienią 2021 roku.

- Chcemy uhonorować w sposób szczególny tych policjantów, którzy niosą pomoc poza służbą. Tą symboliczną statuetką będziemy doceniać funkcjonariuszy, którzy narażając swoje życie i zdrowie, przyczynili się do uratowania innej osoby bądź mienia znacznej wartości. To są Bohaterowie, na których można polegać jak na Zawiszy: pierwsi wśród odważnych, zaangażowani, gotowi pomagać niezależnie od okoliczności. Stanowią wzór do naśladowania. Potrzebujemy takich Bohaterów. Siłą Policji jest etos – etos, który wykracza poza ramy codziennych obowiązków. Już teraz chcę podziękować wszystkim, którzy zasługują na miano „Primus inter fortes” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Postawa  policjantów, którzy narażają swoje zdrowie i życie  dla ratowania drugiego człowieka, jest bohaterska, wyjątkowa i godna naśladowania. Taka postawa zasługuje na szczególne wyróżnienie, nie tylko na drodze służbowej. Zawarte porozumienie pozwoli na uhonorowanie policjantów, którzy postępują zgodnie z rotą  przysięgi i nie wahają się ratować innych pomimo ryzyka, że sami mogą utracić życie lub zdrowie – dodaje komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Michał Ledzion.

20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes 20210827 Primus inter fortes
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj