Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Ruszył uzupełniający nabór
2021-07-06

Ruszył uzupełniający nabór na dofinansowanie zadań jednostek samorządu terytorialnego, mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych finansowanych ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Od 2 lipca małopolskie samorządy mogą składać wnioski na przebudowę, doświetlenie czy budowę nowych, bezpiecznych przejść dla pieszych.

- Jestem przekonany, że działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu, w przyszłości będą owocowały spadkiem liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Gorąco zachęcam samorządy do udziału w naborze wniosków oraz realizacji zadań służących dobru wszystkich mieszkańców. Wspólnie zadbajmy o zdrowie i życie Małopolan – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Program jest nakierowany na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, w szczególności dedykowanej ochronie pieszych. W ramach naboru gminy oraz powiaty mogą aplikować o pozyskanie środków na dofinansowanie, którego maksymalny poziom wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, przy czym kwota na dofinansowanie pojedynczego zadania nie będzie mogła przekroczyć 200 tysięcy złotych.

Nabór uzupełniający
Pierwszy nabór do Rządowego Programu Rozwoju Dróg obejmującego poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych odbył się na wiosnę 2021 roku (pisaliśmy o tym na naszej stronie internetowej https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=12858). Urzędy Wojewódzkie skierowały do Ministerstwa Infrastruktury listy zadań, które zostały złożone przez samorządy. Aktualnie trwa weryfikacja wniosków.

W ramach naboru uzupełniającego samorządy mogą składać wnioski na zadania obejmujące budowę nowego przejścia dla pieszych lub rozbudowę/przebudowę istniejących przejść oraz działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejścia, w ramach drogi publicznej (powiatowej lub gminnej). Inwestycje mogą dotyczyć przejść dla pieszych na skrzyżowaniach, w ciągu dróg powiatowych i gminnych oraz przejazdów dla rowerzystów połączonych lub zlokalizowanych bezpośrednio przy przejściach dla pieszych. Obszar inwestycji może sięgać nawet do 100 m, obejmując teren dojścia do przejścia dla pieszych i odcinków drogi po obu stronach.

Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie w 2021 roku zadań powiatowych i gminnych mających na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w Małopolsce wynosi 24 653 023,16 złotych.

RFRD przejscia nabór uzupełniający - 6.07.2021
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj