Szczepimy się na Pustyni Błędowskiej
2021-06-12

Jedyna taka w Polsce… Wyjątkowy, bo nieoczywisty krajobraz… Atrakcja turystyczna, jakich nigdzie indziej nie ma… Wiele można powiedzieć o Pustyni Błędowskiej. W ten weekend w jej historii zapiszemy kolejną kartę. Teren, na którym kiedyś funkcjonował poligon wojskowy, na sobotę i niedzielę 12 i 13 czerwca zamienia się bowiem w plenerowy punkt szczepień przeciw COVID-19.

By odrodziła się turystyka, by wróciła normalność 

- Walka z COVID-19 trwa. Jej najskuteczniejszą formą są szczepienia. Chcemy, by były jak najszerzej dostępne. Dlatego we współpracy z samorządami zorganizowaliśmy plenerowe punkty szczepień. Normalność, jaką znamy sprzed pandemii, jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego też szczepienia połączone są z wielkim piknikiem rodzinnym. Wszyscy tęsknimy za takimi wydarzeniami. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Zaszczep się na Pustyni Błędowskiej”, będącą częścią szerszego przedsięwzięcia, które równolegle odbywa się w czterech punktach w Małopolsce pod wspólną nazwą „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. Chcemy, by odrodziła się turystyka, by mieszkańcy i turyści czuli się bezpiecznie. Dlatego tak ważne są szczepienia i dlatego Narodowy Program Szczepień jest Narodowym Programem Odpowiedzialności – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Szczepienia w punkcie szczepień, zlokalizowanym na Pustyni Błędowskiej przy Róży Wiatrów wystartowały punktualnie o godz. 10.00. Wtedy też odbył się briefing prasowy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz przedstawicieli służb, inspekcji i straży, a także samorządów zaangażowanych w przeprowadzenie akcji. 

Każdy zaszczepiony mógł otrzymać porcję wojskowej grochówki. Odbył się również pokaz skoków spadochronowych. Na stoiskach promocyjnych można było poznać sprzęt i wyposażenie, z którego korzystają na co dzień służby oraz poznać tajniki ich pracy. Wydarzyło się też coś, czego jeszcze nigdy nie wykonano: trzy osoby miały okazję zaszczepić się w balonie RMF-u i Małopolskiej Organizacji Turystycznej! 

Wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, 6 Brygada Powietrznodesantowa, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Małopolska Organizacja Turystyczna, Kopalnia Soli w Wieliczce, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów.  

- Postawiono przed nami bardzo duże wyzwanie logistyczne, organizacyjne. Jak widać podołaliśmy temu wyzwaniu. W imieniu własnym i całego samorządu serdecznie zapraszam na szczepienie i na te imprezy, które się tutaj odbywają – mówi wicestarosta olkuska Krystyna Kowalewska. 

- Cieszymy się bardzo, że dzisiaj spotykamy się w tym naszym zakątku naszej gminy, na Pustyni Błędowskiej, przy Róży Wiatrów. Najważniejsze jest to, że widzimy zainteresowanie szczepieniami. Bardzo dziękuję Panu Wojewodzie za pomysł zorganizowania punktów szczepień w atrakcyjnych turystycznie miejscach Małopolski. Będzie można tu połączyć przyjemne z pożytecznym, a nikt nie wymyślił niczego mądrzejszego w walce z COVID-19 od szczepień. Pustynia Błędowska zaprasza wszystkich do odwiedzenia tego pięknego zakątka - wskazuje wójt gminy Klucze Norbert Bień. 

- Bardzo dziękuję wszystkim służbom ochrony zdrowia, ale także służbom Pana Wojewody za świetną organizację procesu szczepień. Dziękuję za promocję turystyki i też za umożliwienie turystyki, bo bez szczepień turystyka nie będzie mogła nigdy wrócić do normy. Dzisiejsze szczepienia, które są też w innych atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, to jest też okazja do pokazania piękna Małopolski. Zapraszam nie tylko do szczepień, ale też do odwiedzania pięknej Małopolski - apeluje prezes małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń. 

Na małopolskich służbach można polegać jak na Zawiszy 

- To pierwsze szczepienia, które odbywają się na pustyni. Jesteśmy tu razem ze wszystkimi służbami, żeby pokazać Małopolanom, jak bardzo nam zależy na ich bezpieczeństwie. Pandemia dała nam wszystkim mocno się we znaki. Robiliśmy wszystko, aby ochronić Małopolan. Dziękuję za te wielką mobilizację. Małopolskie służby są zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Dziękuję za profesjonalizm i zaangażowanie, na które zawsze możemy liczyć – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Żołnierze są już zaszczepieni. Żołnierze są od początku z Państwem. Mogą być Państwo pewni, że tego typu akcje – szczepienia, promocja zdrowego stylu życia – będą wspierane przez 6 Brygadę. Szczególnie zwracam się do młodzieży: jeżeli chcecie być zdrowi – zaszczepcie się. Czekamy na Was, wstąpcie do nas, patrzcie, co można osiągnąć ciężką pracą – apelował dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Grzegorz Grodzki, komentując wykonany przez skoczków spadochronowych pokaz.  

- Żołnierze przy okazji szczepień promują dzisiaj różnego rodzaju formy służby wojskowej. Mamy ofertę dla każdego naszego obywatela. Wszystkich młodych ludzi zapraszamy do zostanie żołnierzem Wojska Polskiego - dodaje szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal. 

- Państwowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna od początku pandemii wspiera wszelkie działania, także Narodowy Program Szczepień. Jako służby chcemy stworzyć także w takich terenowych punktach właściwe warunki szczepień. Także tutaj takie działania realizujemy. Używane są nasze namioty, a my promujemy naszą służbę: działania na wysokości, specjalistykę, pracę nurków, szeroko pojętą profilaktykę - tłumaczy małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek. 

- Moment, kiedy zaszczepimy społeczeństwo, spowoduje, że będziemy bezpieczniejsi, będziemy mieli swobodę poruszania się. Już prawie 60% funkcjonariuszy jest zaszczepionych. Bardzo zachęcam wszystkich Małopolan do szczepień. Korzystając z okazji, zapraszamy do naszych  stanowisk w pobliżu punktów szczepień. Stanowiska promujące bezpieczeństwo, miasteczka rowerowe  wystawiają policjanci prewencji i drogówki. Będziemy tam edukować na temat zmian w przepisach ruchu, bezpiecznym wakacyjnym wypoczynku i informować o zagrożeniach oszustwami - mówi komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion. 

- Nie ma słów, żeby określić wagę tego przedsięwzięcia. My, jako Straż Graniczna, od początku uczestniczymy w walce z epidemią. Byliśmy obecni na lotnisku, na granicach. Byliśmy na pierwszej linii frontu, wspólnie zresztą z innymi służbami. Teraz po drugiej dawce jest większość funkcjonariuszy SG, dlatego cieszę się, że teraz my możemy wesprzeć działania organizowane przez Pana Wojewodę mające na celu promowanie szczepień - mówi komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga. 

- Profilaktyka doprowadza do tego, że zespoły ratownictwa medycznego nie będą musiały wyjeżdżać tak często jak wyjeżdżały w okresie kolejnych fal epidemii. My od 130 lat jesteśmy na pierwszym froncie w tej części przedszpitalnej. Jesteśmy najstarszym Pogotowiem w Polsce, a drugim w Europie. Przy okazji takiej akcji jak ta na Pustyni możemy pokazać różnego rodzaju działania, jakie wykonujemy, w tym tak ważną pierwszą pomoc - dodaje prezes Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska. 

Duże zainteresowanie plenerowymi punktami szczepień 

W punkcie szczepień na Pustyni Błędowskiej wstępnie przewidzieliśmy wykorzystanie ok. 800 jednodawkowych szczepionek Johnson&Johnson z puli 5 tysięcy, które pozyskaliśmy na realizację całej akcji „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. Szczepienia wykonywane są przez Nowy Szpital w Olkuszu. 12 czerwca potrwają do godziny 18.00, zaś 13 czerwca od 12.00 do ostatniej szczepionki.

W ciągu czterech pierwszych godzin funkcjonowania (do godz. 14.00) w plenerowym punkcie szczepień na Pustyni Błędowskiej wykonano 193 szczepienia. W tym czasie w Szczawnicy podano 180 dawek preparatu J&J, w Krynicy-Zdroju – 152, a w Zakopanem – 186. Łącznie to 711 w pełni zaszczepionych osób w niespełna cztery godziny tylko w tych czterech lokalizacjach! 

- Czas szczepień jest bardzo trudny. W punktach w Olkuszu i Wolbromiu zaszczepiliśmy prawie 29 tys. osób. Zachęcamy do szczepień tak, żebyśmy mogli wrócić do normalnej pracy i normalnego życia - mówi członek zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu Jadwiga Pięta-Pietrzyk. 

Małopolska na czwartym miejscu pod względem liczby szczepień 

Liczba szczepień wykonanych w Małopolsce jest coraz większa. Według raportu z 12 czerwca 2021 roku wynosi ona 1 969 701, co plasuje nas na czwartym miejscu wśród województw (po mazowieckim, śląskim i wielkopolskim).

Od 1 czerwca podano już 335 295 zastrzyków przeciw COVID-19. Dla przypomnienia: w kwietniu było ich 443 226, a w maju – 678 690. 

Osób w pełni zaszczepionych w Małopolsce jest 693 348. Najwięcej szczepień wykonano w Krakowie: 793 678. 

W Małopolsce działa ponad 600 punktów szczepień, z czego 43 to Punkty Szczepień Powszechnych.  

Mniej niż 100 pacjentów. Czas na rehabilitację pocovidową  

Co istotne, COVID zupełnie zmienił swoje oblicze. Aktualnie w małopolskich szpitalach przebywa 168 pacjentów, a liczba zajętych respiratorów wynosi 25. Wiele osób zmaga się jednak ze skutkami choroby COVID-19 i wymaga rehabilitacji. W Małopolsce prowadzona jest ona m.in. w Szpitalu w Jaroszowcu.

- Przypominam sobie moment w listopadzie, kiedy rozmawialiśmy z Panem Wojewodą o rehabilitacji pocovidowej. Do nas przywożeni byli pacjenci, którzy nie mówili, byli wnoszeni na noszach, nie byli w stanie ruszyć palcem. Do takich trudnych rzeczy doprowadza COVID. Widzimy, do jakich tragedii prowadził. Mamy u nas już grupę prawie 400 osób, które przeszły procedurę rehabilitacji - dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. E. Wojtyły w Jaroszowcu Krzysztof Grzesik. 


Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia Pustynia_Błędowska_Szczepienia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj