130 lat studiów rolniczych w Krakowie
2021-05-17

Na skwerze im. Andrzeja Wajdy w Krakowie została dziś uroczyście otwarta wystawa plenerowa pt. „130 lat studiów rolniczych w Krakowie”. W uroczystości wzięli udział m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, poseł Małgorzata Wassermann, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. Sylwester Tabor, prof. UR i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. Jacek Popiel.

Mija 130 lat, odkąd w Krakowie można kształcić się w kierunku rolniczym. Studia rolnicze to nie tylko rolnictwo, ale zbiór różnorodnych kierunków związanych m.in. z inżynierią środowiska, technologią roślin czy hodowlą zwierząt. To szeroka wiedza, która pozwala dostosować się do potrzeb rynku i jeszcze lepiej rozwijać w przestrzeni zawodowej. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie kształci młodych Polaków na bardzo wysokim poziomie, dlatego zachęcam Maturzystów do zapoznania się z ofertą dydaktyczną tej Uczelni. Dynamicznie rozwijające się rolnictwo jest jednym z priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wystawa, której organizatorem jest Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, jest dostępna na Plantach do końca maja 2021 roku. Następnie zostanie przeniesiona przed budynki uczelni mieszczące się przy al. Mickiewicza 24/28 oraz al. 29 Listopada (Kampus UR).

Ekspozycja obejmuje archiwalne fotografie m.in.: studentów, pierwszych indeksów, sal wykładowych, budynków i stacji doświadczalnych, pamiątkowych medali, sprzętu laboratoryjnego. Małopolanie i przyjezdni mają okazję dowiedzieć się, kim byli założyciele Studium Rolniczego i kolejni rektorzy UR. Jedna z części wystawy dotyczy dziejów Wydziału Rolniczego w okresie II wojny światowej (studia konspiracyjne i tajne nauczanie, przejęcie budynku Collegium Godlewskiego na cele Generalnej Guberni, wywiezienie znamienitych profesorów).

Dzieje studiów rolniczych w Krakowie ujęte zostały w kontekście:

– rozwoju nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych w Polsce,

– dydaktyki w tych obszarach wiedzy,

– działań w dziedzinie gospodarki oraz na rzecz społeczności Małopolski,

– badań prowadzonych przez uczelnię, podejmowanych inicjatyw, udziału w życiu Krakowa i Małopolski.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „130 lat studiów rolniczych w Krakowie”, do zapoznania się z historią i dniem dzisiejszym Uniwersytetu Rolniczego imienia Hugona Kołłątaja. Jest to tylko mały wycinek aktywności jego pracowników i studentów, ale istotny z punktu widzenia rozwoju nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych w Polsce, dydaktyki w tych obszarach wiedzy, działań w dziedzinie gospodarki oraz na rzecz społeczności Małopolski. Mamy nadzieję, że nasza wystawa będzie miała zarówno wymiar informacyjny, jak i promocyjny pod względem oferty dydaktyczno-badawczej – podkreśla rektor Uniwersytetu Rolniczego dr hab. Sylwester Tabor, prof. UR.

Źródło informacji o wystawie: https://urk.edu.pl/index/site/3355/987

DSC_6735130latstudiówrolniczychDSC_6774130latstudiówrolniczychDSC_6741130latstudiówrolniczychDSC_6671130latstudiówrolniczychDSC_6678130latstudiówrolniczych
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj