Wojewoda Łukasz Kmita w porannej rozmowie w Radio Kraków
2021-03-29

Bieżąca sytuacja epidemiczna, szczepienia w Małopolsce oraz rozbudowa bazy łózek dla pacjentów z COVID-19, to wiodące tematy porannej rozmowy w Radio Kraków. Z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą rozmawiał Jacek Bańka.

Do Polski trafi w tym tygodniu znaczna partia szczepionek. Małopolskie punkty szczepień są przygotowane na zwiększenie ilości szczepień. Wojewoda przedstawił propozycję uruchomienia dużego punktu szczepień w Krakowie i Tarnowie.

- Zaproponowałem, żeby przy użyciu Tauron Areny zbudować w Krakowie potężne centrum szczepionkowe, także samochodowe. Musi być infrastruktura dostosowana do mobilności osób, które chcą się szybko zaszczepić. Dziękuję panu prezydentowi. Dyrektor Jędrychowski wyraził gotowość, żeby tam był punkt szczepień. Ta współpraca jest doskonała. Tak jest też w innych regionach Małopolski. Wystąpiliśmy do ministra, żeby halę Jaskółka w Tarnowie wykorzystać jako punkt szczepień. Rozmawiam z marszałkiem, żeby wykorzystać szpitale wojewódzkie, żeby zwiększyć ilość szczepień. Ona już jest duża. Koło środy, czwartku przekroczymy pół miliona szczepień w Małopolsce – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda mówił także o działaniach podejmowanych w zakresie rozbudowa bazy łózek dla pacjentów z COVID-19 i pozyskaniem kadry medycznej, zabezpieczającej funkcjonowanie szpitali tymczasowych.

- Wszystko zależy od służby zdrowia. Było spotkanie z dyrektorami szpitali ws. oddelegowań. Dla Expo mamy 137 oddelegowań. Więcej jest w przygotowaniu. Około 300 osób możemy delegować. Z tych osób część pewnie się nie zgłosi, ale dzięki tym oddelegowaniom bylibyśmy w stanie uruchomić 300 łóżek. Spotykam się dzisiaj z prezesem Szpitala Rydygiera. Będziemy omawiali dalsze działania. Dzisiejsze dane nie są niestety dobre. Mam dane z dzisiaj. Przyrost tygodniowy jest o prawie 500 osób większy niż tydzień temu. Niedziela 1 marca i niedziela 29 marca – mamy 6 razy więcej zakażonych. Ta fala uderzy w szpitale w Małopolsce. Apeluję do przedstawicieli służby zdrowia i dziękuje im za pracę. Trzeba jeszcze wytrzymać ten napór, który jest przed nami – wyjaśnił wojewoda.

Wojewoda odniósł się również do zasad bezpieczeństwa w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

- Zachęcam do tego, żeby w Wielką Sobotę święcenia były przed kościołami. Nawet jakby była zła pogoda, trzeba tak się zachować. Przed nami krytyczny okres dla służby zdrowia. W święta liczba dyżurów zawsze była mniejsza. Przygotowałem wystąpienie do małopolskich szpitali, POZ, punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, żeby zmaksymalizować liczbę obsługi osób w punktach nocnej i świątecznej opieki od piątku do poniedziałku. Jednocześnie, żebyśmy tak przygotowali SOR-y, żeby w okresie świątecznym one były przygotowane na przyjęcie większej liczby pacjentów. Łóżek dla pacjentów z potwierdzonym wirusem będzie pod dostatkiem, ale mogą być problemy w izbach przyjęć. Liczba izolatek jest ograniczona. Te karetki stojące przed szpitalami to nie jest fakt, że brakuje łóżek. Brakuje miejsc izolacyjnych, w których pacjenci czekają na wynik. Było tak ostatnio w szpitalu Żeromskiego. Będę podejmował kontrolę. W przypadku piątku były oczekiwania karetek przed jednym z krakowskich szpitali, w innych tego nie było. Zareagujemy stanowczo. Cała służba zdrowia musi być sprawna. Apeluję do wszystkich, żebyśmy wytrzymali ten napór. To nie będzie łatwy tydzień dla małopolskich szpitali – dodał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

20210329 Radio Kraków_120210329 Radio Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj