Wojewoda Małopolski w „Tematach dnia”
2021-03-18

Aktualna sytuacja epidemiczna, Narodowy Program Szczepień, wprowadzenie krajowych obostrzeń oraz działania podejmowane przez rząd w dobie pandemii- to aspekty, które były poruszane w programie TVP3 Kraków „Tematy dnia”, którego gościem był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przedstawiciel rządu w terenie podsumował aktualną sytuację epidemiczną w Małopolsce.

- Sytuacja, z którą obecnie mamy do czynienia pokazuje, że szczególnie ta brytyjska mutacja koronawirusa, staje się coraz bardziej niebezpieczna dla społeczeństwa. Dla porównania dziś mamy o 500 nowych przypadków więcej niż dokładnie tydzień temu. Bardzo mocno wzrasta zajętość łóżek, a szczególnie łóżek respiratorowych w Małopolsce. My robimy wszystko, aby wciąż zwiększać dostępność łóżek- zaznaczył Wojewoda Małopolski i podkreślił - Sytuacja, z którą mamy do czynienia w Polsce wymaga od rządu działań ponad standardowych i one zostały wdrożone. Mamy doświadczenie, z października, że wprowadzony lockdown wyhamował tę falę, która rosła- mówił.

Łukasz Kmita zwrócił uwagę na bardzo niepokojący aspekt dotyczący obłożenia łóżek respiratorowych.

- Dwa najbliższe tygodnie będą kluczowe z punktu widzenia rozwoju epidemii. My w Małopolsce jesteśmy przygotowani na to, aby zwiększyła się liczba hospitalizacji. Dziś w porównaniu z liczbami sprzed dokładnie tygodnia mamy 300 łóżek zajętych więcej i to jest bardzo duża liczba. Notujemy coś bardzo niepokojącego, co powinno dać do myślenia tym, którzy nie przestrzegają zasad sanitarnych, na łóżka respiratorowe trafiają coraz młodsi ludzie, a tam proces leczenia jest naprawdę bardzo trudny i często niestety kończy się śmiercią – mówił wojewoda, który jednocześnie podkreślił, że szczepienia w Małopolsce pomimo rozwoju pandemii będą kontynuowane.

Na koniec Łukasz Kmita zaapelował o przestrzeganie obostrzeń, bo to od nas zależy czy epidemia będzie rosła w siłę.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/


20210318_tematy dnia 220210318_tematy dnia 320210318_tematy dnia 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj