Determinacja i solidarność. O kierunku dalszych działań w związku z epidemią
2021-03-04

- Jesteśmy zdeterminowani, by do walki z epidemią w Małopolsce zmobilizować wszystkie dostępne siły i środki. Zarazem trzeba powiedzieć, że musi to być czas wielkiej solidarności. Musimy sobie zdawać sprawę, że czeka nas ogromny wysiłek. Dziękuję za deklarację pełnego zaangażowania, którą otrzymałem zarówno od Pana Marszałka Łukasza Smółki, jak i od Pana Prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. Mamy wytyczony i uzgodniony kierunek najbliższych działań. Wszyscy są zgodni, że podstawowym założeniem dalszych działań musi być zachowanie równowagi pomiędzy świadczeniami covidowymi i niecovidowymi oraz coraz szersze wykorzystywanie potencjału szpitala tymczasowego w CUMRiK-u – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na dzisiejszym briefingu prasowym.

W którym punkcie jesteśmy?
Obraz aktualnej sytuacji nie jest zbyt optymistyczny, choć oczywiście ostatnie dane nie są aż tak niepokojące jak u szczytu drugiej fali epidemii. Niemniej widzimy, jak epidemia przyspiesza. Tendencja wzrostowa wszystkich wskaźników charakteryzujących epidemię zaczęła się utrzymywać od połowy lutego.

14 lutego w Małopolsce było 212 pozytywnych wyników testów pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2, natomiast wczoraj – 3 marca – ta liczba była 6 razy większa i wynosiła 1272. Dziś mamy 953 nowe zakażenia.

14 lutego liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 wynosiła 806, a łóżek respiratorowych – 99. Dziś jest ich – odpowiednio – 1107 i 132. W obu przypadku widać zatem spory wzrost potrzeb w zakresie łóżek covidowych.

Kierunek dalszych działań
Wczoraj wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki. Dzisiaj odbyła się kolejna wideokonferencja z udziałem dyrektorów szpitali.

Zgodne ustalenia uczestników są następujące:
1)    jeśli chodzi o szpitale tymczasowe, to w pierwszej kolejności rozszerzany będzie potencjał szpitala tymczasowego działającego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK); zakładane jest utworzenie ok. 160 łóżek covidowych, w tym 30 IT;
2)    szpital tymczasowy w krakowskiej hali EXPO aktualnie traktowany jest jako „żelazna rezerwa”, choć w przypadku dalszej eskalacji epidemii nie wykluczamy jego uruchomienia, przy założeniu etapowania tych działań – tak, aby jak najdłużej utrzymać funkcjonujący tam punkt szczepień;
3)    kluczowym wyzwaniem będzie poszerzenie kadry medycznej CUMRiK-u; jak ustalono na posiedzeniu WZZK – w oparciu o algorytm opracowany przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia i informację Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie na temat liczby niezbędnych lekarzy i pielęgniarek – wskazana zostanie liczba personelu, który będzie oddelegowany z krakowskich szpitali; tylko w ten sposób – w duchu solidarności i odpowiedzialności – możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału CUMRiK-u;
4)    utworzenie dodatkowego covidowego szpitala centralnego/ referencyjnego pozwoli szerzej zabezpieczyć świadczenia niecovidowe i będzie stanowiło mocne wsparcie dla innych szpitali w Małopolsce;
5)    równolegle rozszerzana będzie baza łóżek covidowych w oparciu o szpitale bazowe – najbliższe decyzje Wojewody Małopolskiego w zakresie zwiększenia liczby łóżek covidowych będą dotyczyć SPZOZ w Brzesku, Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o. oraz V Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

Jednocześnie przypominamy, że cały czas trwa rekrutacja do szpitali tymczasowych w Małopolsce. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie https://szpitaledlamalopolski.pl/ . Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby włączyć w ten wielki projekt pn. „Szpitale dla Małopolski”.

Dlaczego tak ważne są szpitale tymczasowe i… czemu niektórzy posłowie podają nieprawdziwe dane?

Do naszego Urzędu zgłosili się ostatnio posłowie z żądaniem wszystkich materiałów dotyczących szpitali tymczasowych. Spotkaliśmy się też z w wypowiedziami podające w wątpliwość potrzebę tworzenia szpitali tymczasowych.

Prezentujemy liczby, z którymi mierzyliśmy się jesienią. Zachęcamy do samodzielnego wyciągnięcia wniosków i odpowiedzi na pytanie o rolę szpitali tymczasowych.

Liczba osób hospitalizowanych z COVID-19 1 października 2020 roku wynosiła 379. Miesiąc później – 1 listopada – w małopolskich szpitalach leżało 2366 osób. Był taki dzień – z 29 na 30 października – kiedy to liczba osób hospitalizowanych z COVID-19 wzrosła o 178 (tylko w ciągu jednej doby).

- Szpitale tymczasowe były więc koniecznością. Teraz są dla nas szansą na przetrwanie trzeciej fali epidemii, jeśli będziemy musieli się zmierzyć z czarnym scenariuszem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowo w jednym z artykułów prasowych znaleźć można następujące stwierdzenie dotyczące kosztów utworzenia szpitali tymczasowych:

- Uruchomienie szpitala tymczasowego w hali Expo kosztowało 35,7 mln zł. Dla porównania w Łodzi wystarczyło na ten cel 19 mln zł, a we Wrocławiu przygotowanie takiej placówki pochłonęło aż 75 mln zł. - Umowa na wykorzystanie hali Expo pod szpital tymczasowy kończy się 23 kwietnia więc niewykluczone, że wkrótce dojdą kolejne koszty związane z przywróceniem hali do stanu pierwotnego - podkreśla Szczerba.

Nie wiemy, dlaczego podane zostały takie kwoty. Poniżej przedstawiamy część materiału, który otrzymał też wymieniony w cytowanym tekście poseł Szczerba. Nie wiemy, czemu podana została zupełnie inna kwota niż ta, która została udostępniona.

(TABELA PONIŻEJ)

Nie zgadzamy się na narażenie naszych klientów i pracowników na zakażenie koronawirusem

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu odniósł się też do przykrego incydentu, który wczoraj miał miejsce w naszym Urzędzie.

W mediach społecznościowych został opublikowany film, w którym osoby bez maseczek wchodzą do Oddziału Paszportowego MUW. Nasi pracownicy i obsługa stanowczo zgłaszają im, że takie zachowanie jest niedopuszczalne. Wobec odmowy zastosowania się do powszechnie obowiązujących zasad, a zarazem sygnału, że powodem niewłożenia maseczki jest posiadanie zaświadczenia, została wezwana Policja.

- Nie ma naszej zgody na niestosowanie się przez klientów naszego Urzędu do zasad sanitarnych. Maseczki mają nosić wszyscy. Bezpieczeństwo w czasie epidemii nie podlega kompromisom. Troska o zdrowie i życie naszych Klientów oraz pracowników to nasz priorytet. Powtarzamy więc, że bezwzględnie wymagamy przestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa w siedzibach małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co w przypadku, gdy klient zgłosi nam, że ma przeciwskazania medyczne do noszenia maseczki? W takiej sytuacji każdorazowo informujemy go o tym, że jeśli zechce przedstawić nam stosowne zaświadczenie, to zostanie obsłużony. Jeżeli jednak klient nie będzie miał woli do okazania zaświadczenia, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak wezwać Policję i czekać na przyjazd funkcjonariuszy. Po zweryfikowaniu przez nich zasadności zwolnienia z noszenia maseczki, przystępujemy do obsługi.

Nadmieńmy, że w sytuacji, która została nagrana, zastosowaliśmy tę procedurę i będziemy tak postępować w analogicznych sytuacjach.20210304_briefing prasowy220210304_briefing prasowy120210304 Wideokonferencja20210304 Wideokonferencja 20210303 Wideokonferencja z samorządem220210303 Wideokonferencja z samorządemlogo_szpitale_large-1536x45220210304_Tabela_1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj