Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków: kompletnie nieodpowiedzialne zachowanie turystów w Zakopanem
2021-02-15

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita był gościem porannego programu Radia Kraków. Rozmawiano głównie o podsumowaniu pierwszego weekendu po częściowym rozluźnieniu obostrzeń i nieodpowiedzialnym zachowaniu turystów, którzy tłumnie odwiedzili Zakopane, gdzie odbywał się Puchar Świata w skokach narciarskich. Wśród poruszonych tematów znalazły się również szczepienia przeciwko Covid-19 oraz specjalna pomoc dla gmin górskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Łącznie prawie 300 interwencji policjantów w czasie weekendu. Wylegitymowano ponad 500 osób, wystawiono 164 mandaty w tym 117 mandatów covidowych, 49 wniosków do sądu, w tym 34 związane z łamaniem obostrzeń, a dwie osoby zostały zatrzymane. To pokazuje, że służby były przygotowane do tego, żeby obserwować to, co będzie się działo w Zakopanem. Jestem negatywnie zaskoczony tym, co działo się na Krupówkach. To kompletnie nieodpowiedzialne zachowanie, kiedy osoby pod wpływem alkoholu zaczepiają policjantów i są w stosunku do nich wulgarne. W ten weekend na służbie było blisko 200 policjantów i 53 pojazdy. Zachowanie turystów na Krupówkach było, moim zdaniem, niedopuszczalne, tym bardziej że obostrzenia zostały złagodzone tylko na 2 tygodnie – podkreślał wojewoda Łukasz Kmita, zaznaczając zarazem, że na szczęście nie we wszystkich ośrodkach turystycznych turyści zachowywali się w ten sposób.



- Kontaktowałem się z samorządowcami, którzy mówili, że było dużo spokojniej. Całe społeczeństwo powinno się uderzyć w piersi. Trzeba słuchać rządu, nie wolno podważać obostrzeń, które rząd nakłada na obywateli. One nie są dlatego, żeby kogokolwiek uporczywie prześladować, ale po to, żeby zachować reżim sanitarny i bezpieczeństwo. To, co się działo w Zakopanem, to jak zachowywali się niektórzy turyści, trzeba jednoznacznie określić jako zachowanie absolutnie nieodpowiedzialne – dodał Łukasz Kmita.

Wojewoda wskazał, że jeszcze dziś na wideokonferencji omówi ze służbami wydarzenia z ostatnich dni oraz przygotowania pod kątem kolejnego weekendu.

- Chcemy wyciągnąć wnioski, a będą one na pewno wielowątkowe. Byliśmy przygotowani od strony infrastrukturalnej. Co by nie powiedzieć, skoki zawsze przyciągały dodatkowe rzesze turystów. Mam nadzieję, że osoby, które zachowywały się nieodpowiedzialnie, poniosą odpowiedzialność karną. W sprawie zabezpieczenia kolejnego weekendu będziemy rozmawiać z samorządowcami z Zakopanego odnośnie do potrzebnego wsparcia. Ja jako wojewoda małopolski podobnie jak samorządowcy i przedstawiciele branży biznesowej, jestem bardzo zadowolony z decyzji o złagodzeniu obostrzeń, a tu nagle zdarzyła się taka sytuacja, którą wszyscy oceniamy negatywnie – podsumował wojewoda.

Innym tematem poruszanym podczas rozmowy były szczepienia nauczycieli, które rozpoczęły się w ubiegły piątek.

- Szczepienia w weekend się odbywały. Każdy z dyrektorów szkół jest zobowiązany do podjęcia działań. Dziś ruszają zapisy dla nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach. Działamy w taki sposób, aby opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, a także pracownicy tzw. pieczy zastępczej mogli się zaszczepić. To duża akcja logistyczna, ale jesteśmy na nią przegotowani. Oczywiście cały czas problemem niezależnym od rządu, wojewody czy NFZ, jest kwestia dostaw szczepionek. Czekamy, aby te dostawy były większe, choć patrząc na dane dla nas dostępne, w Małopolsce mamy zaszczepionych 171 tys. osób, to jest ponad 2 tys. 200 szczepień dziennie. Druga dawka została podana 50 tys. osób, więc jest to znaczny przyrost zaszczepionych osób – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Rozmawiano także o specjalnej pomocy rządowej skierowanej do gmin górskich. Nabór z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który był skierowany właśnie do takich samorządów, zakończył się 12 lutego. Wnioski złożyły wszystkie uprawnione gminy z Małopolski.

- Z niepokojem patrzyłem w środku tygodnia na to, bo wniosków było połowę mniej niż gmin w całym województwie. Wydałem dyspozycję, aby nasi pracownicy kontaktowali się z samorządami i przypomnieli im, kiedy mija termin składania wniosków. (…) W piątek (…) wszystkie gminy, które miały możliwość złożenia wniosku – w Małopolsce były to 82 gminy – te wnioski złożyły- wyjaśnił wojewoda.

Łukasz Kmita przekazał również informację o kolejnym wsparciu dla służby zdrowia.

- Ministerstwo Zdrowia 6 placówkom medycznym przekaże środki na zakup karetek pogotowia. Mimo że w ostatnim czasie z puli Tarczy Antykryzysowej Urzędu Marszałkowskiego były kupione karetki, to jednak są takie zespoły ratownictwa medycznego, które mają mocno wysłużone karetki. W Tarnowie z 2009 roku, w Krynicy z 2010 roku. Nowe karetki trafią m.in. do Tarnowa, Krynicy, Limanowej, Gorlic, Nowego Targu i Krakowa. Środki na zakup zostaną przekazane w marcu przez MZ. To jest kolejne wsparcie, tym razem rządowe, które płynie do Małopolski – przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:
http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/wojewoda-malopolski-jestem-negatywnie-zaskoczony-tym-co-dzialo-sie-na-krupowkach/



20210215_Wojewoda w RadioKraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj