17. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego
2021-02-11

W 17. rocznicę śmierci Ryszarda Kuklińskiego II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz złożył kwiaty przy pomniku na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Następnie wraz z przedstawicielami Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wziął udział w uroczystej mszy świętej odprawionej w Kościele Kapucynów Zwiastowania NMP w Krakowie w intencji Ojczyzny.

- Generała Ryszarda Kuklińskiego można przyrównać do Konrada Wallenroda. Miał odwagę, kiedy niewielu ludzi w Polsce myślało o tym, że możemy być krajem wolnym i niepodległym. Jest doskonałym przykładem bohatera narodowego walczącego o to, abyśmy obecnie żyli w tak pięknym kraju – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w USA. Był pułkownikiem „ludowego” Wojska Polskiego, który w 1971 r. podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą. W latach 1971-1981 przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego, m.in. ataku na państwa NATO. Zdawał sobie sprawę, że ewentualny konflikt zbrojny w Europie, który w czasach zimnej wojny groził użyciem broni jądrowej, unicestwi Polskę.

W listopadzie 1981 r. Kukliński został wraz z rodziną potajemnie wywieziony z Polski przez CIA. W 1984 r. PRL-owski sąd wojskowy zaocznie skazał go na karę śmierci. Jedenaście lat później, już po upadku komunistycznego państwa, wyrok uchylono, a w 1996 r. minister obrony narodowej przywrócił Kuklińskiemu stopień pułkownika. Ostatecznie został uniewinniony i zrehabilitowany. W Stanach Zjednoczonych także otrzymał stopień pułkownika armii USA i został ekspertem Departamentów Obrony oraz Stanu.

Polskę odwiedził w 1998 r. Przyjął wtedy honorowe obywatelstwo Krakowa.

- To najwyższe wyróżnienie mojego życia. Waszą decyzję przyjąłem jako bardzo jednoznaczne, stanowcze i skuteczne opowiedzenie się społeczności Krakowa za przywróceniem odebranej mi czci i mojego dobrego imienia – powiedział, odbierając tytuł podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa.

Urnę z prochami Ryszarda Kuklińskiego sprowadzono do Polski. W 2004 r. złożono ją w grobie w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. W 2016 r. pułkownik został pośmiertnie awansowany na generała brygady.

Źródło: IPN


20210215 Kukliński 20210215 Kukliński 20210215 Kukliński 20210215 Kukliński
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj