Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w gminie Olkusz
2021-02-05

Przedszkola, szkoły, ośrodki zdrowia, remizy, domy kultury… Dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych powstaną nowe lub te istniejące doczekają się remontów. To właśnie obiekty użyteczności publicznej są szczególnym przykładem tego, jak potrzebny był ten program. Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył zastępcy burmistrza miasta i gminy Olkusz Łukaszowi Rychlewskiemu czek potwierdzający przyznanie 6,2 mln zł dofinansowania pochodzącego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Środki te zostaną przeznaczone na dwie inwestycje związane właśnie z obiektami użyteczności publicznej. Dzięki tym środkom gmina wzbogaci się o – tak potrzebne – nowe miejsca przedszkolne. Jedno z zadań to rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego o część przedszkolną w sołectwie Zederman. Dobudowany zostanie dwukondygnacyjny budynek, w którym powstanie przedszkole z trzema salami dla 75 dzieci. Na to zadanie gmina Olkusz otrzyma blisko 3,5 mln zł. Druga inwestycja polega na budowie przedszkola w sołectwie Osiek. Tam również powstanie obiekt dwukondygnacyjny. Przygotowanych zostanie 6 sal przeznaczonych dla 150 dzieci. W budynku będą również sale do zajęć indywidualnych, sala wielofunkcyjna, jadalnia, gabinet dyrektora z sekretariatem, pokój nauczycielski i pielęgniarski z izolatką, a także kotłownia. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla tej inwestycji wynosi blisko 6 mln złotych.


- Ideą Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jest wsparcie samorządów w trudnym czasie pandemii w realizacji ich podstawowych zadań. Wśród zadań wymagających szczególnej uwagi jest poprawa standardów funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej. Doskonałym przykładem takich inwestycji są te, które dzięki rządowemu dofinansowaniu zostaną zrealizowane z gminie Olkusz. Zapewnią one dostępność wychowania przedszkolnego na terenie dwóch sołectw. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego opracował i wdrożył Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych właśnie z myślą o takich celach i projektach oraz o partnerskiej współpracy w realizacji zadań, które bezpośrednio służą Mieszkańcom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przypomnijmy. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to 12 mld zł dla całej Polski, z czego 6 mld zł zostało rozdysponowanych w ramach pierwszego naboru, 4,35 mld zł – w ramach drugiego, a 1,65 mld zł – to kwota, która zostanie podzielona w ramach trzeciego naboru. Pierwszą transzę Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przekazał samorządom już 1 września, zaś drugą – 16 grudnia. Tym samym w ciągu niespełna czterech miesięcy na konta małopolskich samorządów trafiły środki w wysokości blisko miliarda złotych.

Gmina Olkusz z I naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała 5 177 078 zł, co było najwyższym dofinansowaniem w powiecie olkuskim, do którego wówczas popłynęło łącznie 19 106 022 zł. Z kolei w ramach II naboru do powiatu olkuskiego i gmin z tego powiatu trafiło łącznie 30 550 000 zł. Tym razem najwyższa kwota trafiła do gminy Bolesław: 8 850 000 zł.


Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w gminie OlkuszRFIL3RFIL2RFIL4RFIL6RFIL5
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj