Wojewoda w Radiu Kraków m.in. o „odmrażaniu” łóżek „covidowych”
2021-02-01

- Dobrze, że wszystko wraca powoli do normy, bo jest wielu pacjentów niecovidowych, którzy potrzebują pomocy lekarskiej w szpitalu. Cieszę się z tej stabilizacji – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas porannej rozmowy w Radiu Kraków, przedstawiając plan dalszego zmniejszania liczby łóżek dla pacjentów zakażanych wirusem SARS-CoV-2.

Zmiany wprowadzane są stopniowo i według opracowanego harmonogramu. Możliwe jest także szybkie odwrócenie tego procesu, gdyby nastąpił wzrost zakażeń. Takie działania, jak tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita, możliwe są wyłącznie przy zachowaniu dobrej współpracy między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami. 

- Wydaje się to naturalne. Mamy obok siebie Szpitale w Brzesku i Bochni. W Tarnowie są dwa szpitale. Mamy model oparty na placówkach, które do tej pory nie miały oddziałów zakaźnych. Przed epidemią były takie oddziały w Szpitalu im. Żeromskiego, w Myślenicach, Dąbrowie Tarnowskiej i Miechowie. Wszędzie tam, gdzie oddziały zakaźne były, nie będziemy ich ograniczali. Tam infrastruktura była od lat. Tam, gdzie dodatkowo powstawały odziały covidowe, jest umowa, że jak epidemia nabierze na sile, będą w stanie szybko przywrócić oddziały covidowe. To bezpieczne. Na 12 tysięcy łóżek w Małopolsce około 3800 jest wolnych. Wzrasta liczba osób hospitalizowanych niecovidowo. Ludzie wracają do normalnego leczenia. Choroby układu krążenia i inne też muszą być leczone. Następuje stabilizacja systemu – wskazał wojewoda. 

Rozmawiano także o rozbudowie instalacji tlenowych, które mają olbrzymie znaczenie w leczeniu pacjentów z COVID-19. W ostatnim czasie małopolskie szpitale otrzymały na ten cel łącznie 4,7 mln złotych. W wielu przypadkach inwestycje były finansowane w 100% ze środków przekazanych przez Wojewodę Małopolskiego.  

- W części szpitali instalacje były w dobrym stanie, część musiała je rozbudować, część uznała, że nie będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić tych inwestycji. Dlatego każdy szpital w Małopolsce miał szansę. Zgłosiło się ich 15. W Chrzanowie za 660 tysięcy zbudowano 22-tonowy zbiornik. W innych szpitalach w Małopolsce są budowane instalacje. W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie była największa kwota dofinansowania – prawie 800 tysięcy na rozbudowę sieci. Przygotowujemy i wzmacniamy potencjał małopolskich szpitali – tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita.  

Pojawił się także temat przeprowadzenia ponownych testów przesiewowych wśród nauczycieli oraz wsparcia dla samorządów, które ucierpiały wskutek pandemii


Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/


20201110 wojewoda_Ł.Kmita
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj