76. rocznica Marszu Śmierci
2021-01-19

Styczeń 1945 roku… Zima, śnieg, mróz… W KL Auschwitz –zdaje się – wyczekiwany moment: otwierają się bramy obozu… Dla więźniów nie będzie to jednak początek drogi do wolności. Wręcz przeciwnie: tamta chwila rozpocznie dla nich wędrówkę ku śmierci…

Wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej władze SS rozpoczynają stopniową ewakuację więźniów. Od 17 do 21 stycznia 1945 roku z obozu KL Auschwitz i jego podobozów wyprowadzonych zostanie około 56 tysięcy więźniów i więźniarek. Pójdą w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, pilnowani przez uzbrojonych esesmanów. Wycieńczeni, głodni, w poszarpanych ubraniach… Wielu z nich nie przetrwa. Tamte tragiczne wydarzenia przejdą do historii jako Marsze Śmierci.

W ich 76. rocznicę odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz oraz jego podobozów. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczył w nich I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, który złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Marszu Śmierci, znajdującym się na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach. Wieniec został również złożony w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Zobacz relację w TVP3 Kraków.

Zdjęcia: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

20210119 76. rocznica Marszu Śmierci 20210119 76. rocznica Marszu Śmierci 20210119 76. rocznica Marszu Śmierci
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj