Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o szczepieniach, powrocie uczniów do szkół oraz aktualnej sytuacji epidemicznej
2021-01-18

Aktualna realizacja Narodowego Programu Szczepień, wyniki badań przesiewowych nauczycieli na obecność wirusa SARS-CoV-2, wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli podczas pandemii – to główne tematy dzisiejszej rozmowy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą w Radiu Kraków.

Przypomnijmy, że firma Pfizer czasowo zmniejszyła wielkość dostaw szczepionek przeciw COVID-19. Jak jednak podkreślił wojewoda, nie są zagrożone szczepienia drugą dawką preparatu dla osób, które już się zaczepiły.

- Dziś ruszamy ze szczepieniem w DPS-ach. Aż 70% osób z DPS-ów chce się zaszczepić. To około 5300 osób. To sytuacja zależna tylko od decyzji Pfizera i Komisji Europejskiej. Mamy nadzieję, że te dostawy wrócą do normalnej formuły – mówił Łukasz Kmita.

Wojewoda wyjaśnił natomiast, jak proces szczepień został rozszerzony w oparciu o szpitale tymczasowe.

- W ostatnim tygodniu zapadły decyzje, że w szpitalach tymczasowych będziemy zwiększali liczbę szczepień. Będą one czynne od 8 do 20. Minimum 200 szczepień dziennie będzie. To szpital EXPO, w Krynicy i w CUMRiK. W tym tygodniu będą ostateczne uzgodnienia. Liczymy także na to, że punkty szczepień przyspieszą – podkreślił.

Wojewoda zwrócił również uwagę na to, jak szeroko zakrojony jest proces logistyczny związany ze szczepieniami.

- Cały proces logistyczny jest przygotowany w 100% na to, żeby osoby chcące mogły się zaszczepić. Uruchomiliśmy możliwość, żeby osoby starsze, wykluczone komunikacyjnie i niepełnosprawne mogły dotrzeć do punktu szczepień. Rząd dofinansuje gminom transport osób wykluczonych komunikacyjnie. (…) Dziękuję wszystkim samorządowcom. Ciężko pracowaliśmy. Tych konferencji miałem kilkanaście. Przekonywaliśmy wszystkich, żeby transport został dobrze zrealizowany. Dziękuję strażakom-ochotnikom. Wykorzystamy ich potencjał – dodał.

Rząd dofinansuje ponadto etat gminnych pracowników, którzy będą obsługiwać infolinię dla Mieszkańców.

Wojewoda podsumował także badania przesiewowe nauczycieli pod kątem koronawirusa, które były realizowane w ubiegłym tygodniu, omawiając przy tym aktualną sytuację epidemiczną.

- Zrobiliśmy wszystko, żeby dzieci z klas 1-3 i dzieci ze szkół specjalnych mogły wrócić. W ubiegłym tygodniu przetestowaliśmy 9 tysięcy nauczycieli. Zapisało się 11,5 tysiąca, zgłosiło się 9 tysięcy. Niecały 1% miał wynik pozytywny. (…) To znacząca kwestia dotycząca poprawy bezpieczeństwa. Zapominamy o tym. Co prawda w Małopolsce liczba osób może wydawać się nieduża. (…) Od 3 tygodni liczba jest podobna. Jednak porównując dane dotyczące liczby osób w szpitalach między 1 i 17 stycznia, liczba łóżek zajętych wzrosła nam o 100 osób. Musimy zwracać uwagę na zasady reżimu sanitarnego, ale też apeluję do wszystkich, żebyśmy zasady bezpieczeństwa utrzymywali. Dzieci, które wróciły do szkoły, muszą mieć poczucie bezpieczeństwa – przypomniał wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda odniósł się również do przypadków świadomego łamania przez przedsiębiorców obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych, czego sygnały docierały do nas w ostatnim czasie.

- Znam trudną sytuację Podhala. Turystyka jest ograniczona. Nie jest to łatwe w naszym regionie. Z Polskiego Funduszu Rozwoju 13 miliardów złotych pomocy. 6,5 miliarda dla mikrofirm w przedziale 1-9 pracowników będzie przekazanych. Sporo tych środków w Małopolsce zostanie wykorzystane. Mówi się o 72 tysiącach dofinansowania do jednego pracownika mogą otrzymać firmy z branży restauracyjnej, hotelowej, turystycznej. Zachęcam osoby z trudną sytuacją, żeby skorzystać z tej formy pomocy. Nie jest łatwo, ale PFR i polski rząd idzie ze wsparciem. Jak będzie potrzebna, będzie dodatkowa infolinia. Osoby, które ostentacyjnie będą łamały prawo, muszą się liczyć z kontrolą – podkreślił.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy

20201110 wojewoda_Ł.Kmita
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj