Aleksandra Szemioth - niestrudzenie walczyła o prawdę i pamięć historyczną Polaków
2021-01-14

W wieku 84 lat, zmarła w Krakowie Aleksandra Szemioth, prezes krakowskiego oddziału Związku Sybiraków. W uroczystościach pogrzebowych na cmentarzu Rakowickim wziął udział II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list do rodziny zmarłej, skierowany przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

- Dziś, u progu nowego roku, żegnamy świętej pamięci Aleksandrę Szemioth, wieloletnią Prezes Zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków oraz zasłużoną działaczkę Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, która niestrudzenie walczyła o prawdę i pamięć historyczną Polaków zesłanych na Syberię. (…) Świętej pamięci Pani Aleksandra żyła dla Sybiraków i pomagała im nie tylko w realizacji spraw związkowych, ale i tych codziennych. Swoim życiem pokazywała na czym polega normalna, codzienna ludzka solidarność, życzliwość i szacunek do drugiego człowieka – napisał w liście wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz dokumentowania i upowszechniania historii Sybiraków, Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Aleksandrę Szemioth Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu rodziny odznaczenie odebrał siostrzeniec zmarłej Michał Bursa.

***

Aleksanda Szemioth urodziła się na północno-wschodnich krańcach Wileńszczyzny. Po 17 września 1939 r. tereny te zajęli Sowieci. Jako dziecko, wraz z matką i trzema siostrami została w 1940 r. wywieziona do Kazachstanu. Do Polski wróciły w 1946 r.
W 1989 r. uczestniczyła w pracach związanych z powołaniem Związku Sybiraków w Krakowie, a od 2011 r. była prezesem krakowskiego oddziału. Gromadziła zbiory archiwalne, prowadziła prelekcje, dzięki niej opublikowano m.in. kilkanaście tomów wspomnień zesłańców i więźniów sowieckich. Od wielu lat współpracowała z IPN. W 2017 r. Aleksandra Szemioth została uhonorowana nagrodą Świadek Historii.

Źródło: IPN Kraków

20210114 Pogrzeb Aleksandry Szemioth 20210114 Pogrzeb Aleksandry Szemioth 20210114 Pogrzeb Aleksandry Szemioth 20210114 Pogrzeb Aleksandry Szemioth 20210114 Pogrzeb Aleksandry Szemioth 20210114 Pogrzeb Aleksandry Szemioth
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj