Afrykański pomór świń: trzymamy rękę na pulsie
2021-01-05

W województwie małopolskim nie stwierdzono przypadku zakaźnej choroby wirusowej ASF, niemniej jednak w obliczu wzrastającej liczby ognisk w niektórych regionach Polski musimy trzymać rękę na pulsie i zacieśniać współpracę pomiędzy instytucjami. To jeden z wniosków z doraźnego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W spotkaniu uczestniczyli również m.in.: wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta oraz przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz samorządów. Obecni byli także reprezentanci Polskiego Związku Łowieckiego: łowczy okręgowy z Nowego Sącza Bogusław Rataj oraz łowczy okręgowy z Tarnowa Krzysztof Kokoszka.

– Afrykański pomór świń to jedno z wyzwań, z którym musimy się mierzyć. Sytuacja w Małopolsce jest o tyle dobra, że w naszym województwie nie odnotowano przypadku ASF. Potrzebne są nam jednak spójne działania zapobiegawcze. Temu służy zwołane przeze mnie dzisiejsze posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Proszę o ścisłą współpracę oraz czujność wszystkich zaangażowanych służb i podmiotów. To pozwoli efektywnie walczyć z zagrożeniem związanym z afrykańskim pomorem świń – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W trakcie posiedzenia Zespołu małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta zreferowała aktualną sytuację związaną z ASF na terenie województwa małopolskiego oraz Polski. Omówiła ponadto działania podejmowane przez Inspekcję Weterynaryjną, w tym m.in. przeszukiwania terenu i przeprowadzone kontrole bioasekuracji.
 
Uczestnicy spotkania zakreślili również płaszczyzny współpracy m.in. z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Sanitarną, Inspekcją Ochrony Środowiska, Lasami Państwowymi, Wojskiem i jednostkami samorządu terytorialnego.

20210105 WZZK ws. ASF 20210105 WZZK ws. ASF 20210105 WZZK ws. ASF 20210105 WZZK ws. ASF 20210105 WZZK ws. ASF 20210107 Wideokonferencja ASF 20210107 Wideokonferencja ASF
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj