Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radio Kraków
2021-01-04

Dostawa kolejnych dawek szczepionki, które docierają do Polski, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych oraz kontrowersyjne przypadki szczepień wśród celebrytów to główne tematy poruszone podczas porannej rozmowy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą.

Wojewoda odniósł się do tematu szczepień wśród celebrytów i polityków w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przypomnijmy, znane osoby zostały zaszczepione poza kolejnością – nie były one w grupie zero, do której zaliczają się medycy. Szczegółowy audyt ma przeprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Mam nadzieję, że w Krakowie sytuacja jest bardziej odpowiedzialna. Nie mam takich sygnałów. Grupa „zero” jest jasna. Ministerstwo rozszerzyło tę grupę o rodziców wcześniaków. Jest właściwy kierunek. Każdy z nas jednoznacznie ocenia działania, gdy ktoś wpycha się do kolejki. Szczepienia są niezbędne. Widać to na świecie. Wiele osób korzysta ze szczepień. W Polsce mamy najlepszą metodę. Najpierw medycy, potem policjanci, nauczyciele, seniorzy. Jako Polacy i odpowiedzialni obywatele musimy czekać na swoją kolej. Także celebryci, politycy. Mam nadzieję, że Małopolanie będą szanowali kolejkę – mówił Łukasz Kmita.

Rozmawiano również o kolejnych 300 tysiącach dawek szczepionki, które dziś trafiły do Polski.

- Agencja Rezerw dzieli na dwie części każdą porcję. Chodzi o to, żeby osoby zaszczepione miały gwarancję, że druga dawka zostanie zrealizowana. Dzisiaj do małopolskich szpitali węzłowych dotrą szczepionki. To kilkanaście tysięcy. Mam nadzieję, że zostaną one wykorzystane zgodnie z założeniami rządu. W kolejnych tygodniach pozostałe grupy będą mogły skorzystać z tego. Zgodnie z zasadami Agencji Rezerw Materiałowych, szpitale do czwartku mogą zgłaszać zapotrzebowanie. Z informacji z soboty wynika, że zapotrzebowanie trafia do Małopolski w takiej ilości, w jakiej zwracają się dyrektorzy szpitali. Cieszę się – dodał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda odniósł się również do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach którego do małopolskich samorządów trafiło 957 milionów złotych.

- Nigdy w historii nie było takich środków dla samorządów. Teraz rozpatrujemy wnioski złożone w ramach trzeciego naboru. Rekomendacje komisji będą przesłane do pierwszej połowy stycznia. W Kancelarii Premiera zapadną kolejne decyzje. Dziękuję premierowi i rządowi za tak gigantyczne środki na rozwój samorządów. To też środki dla firm, które będą realizowały zadania. Miejsca pracy zostaną utrzymane. To taka Tarcza dla przedsiębiorców – mówił wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy20200811 Powołanie Wojewody
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj