Most na Wiśle w Borusowej połączył dwa województwa
2020-12-14

Most w miejscowości Borusowa połączył dwa brzegi Wisły i będzie częścią najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc, a dalej – Warszawy. To inwestycja, na którą od lat czekali mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych. Inwestycja jest współfinansowana z Funduszy Europejskich.

W poniedziałek, 14 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie mostu, w którym uczestniczyli posłowie, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz przedstawiciele samorządu świętokrzyskiego.


- Otwarcie nowej przeprawy mostowej to dla gmin Gręboszów i Nowy Korczyn szansa na dynamiczny rozwój. To także duże ułatwienie dla podróżujących i Mieszkańców regionu. Już niebawem powstanie kolejna przeprawa mostowa, która połączy brzegi Wisły. W ramach programu „Mosty dla Regionów” rozpocznie się bowiem budowa nowego mostu na terenie gmin Nowe Brzesko i Drwinia. Wszystkie te inwestycje mieszczą się w ramach polityki zrównoważonego rozwoju, która jest tak istotna dla polskiego rządu – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowa przeprawa w Borusowej na DW 973 ma prawie 700 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstały chodniki i ścieżka rowerowa. Most łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

- Budowa mostu została zrealizowana dzięki środkom finansowym z funduszy unijnych, a także dzięki ogromnemu wkładowi pochodzącemu z budżetu województwa małopolskiego. Dokładamy wszelkich starań, aby mieszkańcom Małopolski zapewnić bezpieczniejszą, szybszą i komfortową podróż – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Most w Borusowej ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców obu województw, ale także dla kierowców poruszających się tą trasą. Pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Wybudowany most na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw małopolskiego i świętokrzyskiego związanych z  usprawnieniem komunikacji między regionami. To inwestycja niezwykle ważna. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln zł. Województwo małopolskie przekazało niemal 27 mln zł, w tym środki z Funduszy Europejskich – ponad 22 mln zł.

A20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa 20201214 otwarcie mostu Borusowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj