Łukasz Kmita: budujemy szpitale tymczasowe
2020-11-10

Obecna sytuacja epidemiczna w Małopolsce oraz jutrzejsze obchody Narodowego Święta Niepodległości były głównymi tematami porannej rozmowy w Radio Kraków, którą z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą przeprowadził redaktor Jacek Bańka.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślił, że w Małopolsce jest około trzech i pół tysiąca miejsc dla chorych na COVID-19. Stwierdził, że w ostatnich dniach nastąpiła stabilizacja liczby zakażeń między 2500 – 2800 przypadków. Wojewoda odniósł się również do kwestii budowy szpitali tymczasowych w Małopolsce. Jak podkreślił, w naszym regionie będzie najwięcej tego typu placówek. Największym wyzwaniem będzie oczywiście skompletowanie zespołu.

Do szpitala tymczasowego w CUMRiK-u w Krakowie zgłosiły się już 72 osoby skierowane przez Wojewodę Małopolskiego. Kolejnym szpitalem tymczasowym, gotowym do użytku już prawdopodobnie pod koniec listopada, będzie szpital w krakowskiej hali EXPO. Następne powstaną w Krynicy-Zdroju, Tarnowie oraz krakowskiej Tauron Arenie.

- Nie pytaj, co służba zdrowia może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla służby zdrowia. Jest stabilizacja, ale nie powinno być rozprężenia. Trzeba być skoncentrowanym. Proszę wszystkich, żeby się zgłaszali do pracy w szpitalach tymczasowych. Uruchomiliśmy stronę www.szpitaledlamalopolski.pl i infolinię. Mamy informację, że zgłosiło się ponad 280 osób przez tę stronę i infolinię – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak podkreślił wojewoda małopolski, od marca w Urzędzie Wojewódzkim działa pełnomocnik ds. tlenu, który na bieżąco monitoruje zapasy tlenu w małopolskich szpitalach i udziela im wsparcia w pozyskiwaniu zapasów tlenu.

- W Małopolsce do tej pory nie było dramatycznego przypadku. Służby działają. Są problemy, ale na bieżąco je rozwiązujemy. Znaczna część zbiorników ma specjalne instalacje elektroniczne, które przekazują informacje do firm, o ilości tlenu w zbiorniku. Firma widzi, ile tlenu jest i reaguje – tłumaczy Łukasz Kmita.

Wojewoda małopolski odniósł się również do jutrzejszych obchodów Narodowego Święta Niepodległości i zaapelował do kombatantów, aby w tym roku – wyjątkowo – zostali w domach.

- W poczuciu odpowiedzialności za losy Ojczyzny i nas wszystkich. Trzeba się solidaryzować ze służbą zdrowia. Zostańmy w domu. Dzisiaj do kombatantów trafi list. Te osoby zawsze uczestniczyły w uroczystościach. To były nasze dobre duchy tych uroczystości. Ja apeluję, żeby kombatanci zostali w domach – apelował wojewoda

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy


20201110 wojewoda_Ł.Kmita
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj