Łukasz Kmita: Bądźmy odpowiedzialni
2020-10-12

Bieżąca sytuacja epidemiczna w Małopolsce była głównym tematem porannej rozmowy w Radiu Kraków, którą z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą przeprowadził redaktor Jacek Bańka. Wśród poruszonych zagadnień były także nowe obostrzenia wprowadzone przez polski rząd.

Wojewoda Łukasz Kmita przedstawił aktualne dane dotyczące sytuacji epidemicznej w naszym województwie. Zaznaczył, że zdecydowana większość nowych zachorowań na COVID-19 to przypadki rozproszone. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do obostrzeń.

- Chcę podziękować wszystkim osobom, które są odpowiedzialne i dostosowały się do zaleceń. Jestem tym faktem zbudowany. Osoby, które nie noszą maseczek, biorą odpowiedzialność za rozwój pandemii. Jeśli każdy z nas dostosuje się do zaleceń, liczba nowych przypadków zakażenia powinna spaść w ciągu kilkunastu dni – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda małopolski przedstawił również słuchaczom plany rozwoju bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 na terenie naszego województwa.

- Musimy wykorzystać potencjał łóżkowy, który mamy. Szpital Uniwersytecki ma ponad 1000 łóżek szpitalnych z obsługą. Od dzisiaj w Szpitalu jest 308 łóżek. Terapie ratujące życie, pacjenci onkologiczni mogą spać spokojnie. Te działania będą kontynuowane. To kompromis ze strony Szpitala, Ministerstwa, NFZ. (…) Wszystkim zależy na odpowiedniej liczbie łóżek COVID-owych. Przewidujemy, że od tego tygodnia będzie to 1400 łóżek. Potem będą dalsze decyzje – zapewnił wojewoda małopolski.

W dalszej części rozmowy Łukasz Kmita przedstawił informacje dotyczące programów rządowych w Małopolsce. Zaznaczył, że pomimo trwającej epidemii programy są realizowane. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych samorządy złożyły wnioski, a ogłoszony nabór do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych pozwoli na uruchomienie kolejnych linii autobusowych.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

wojewoda_Ł.Kmita
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj