73. rocznica procesu krakowskiego
2020-09-10

W 73. rocznicę procesu krakowskiego przed gmachem dawnego stalinowskiego sądu w Krakowie przy ulicy Senackiej 3 prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec złożyli wiązanki kwiatów. Po II wojnie światowej w budynku przy Senackiej urzędował m.in. komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy, który skazywał żołnierzy i działaczy niepodległościowej konspiracji.

Proces krakowski, zwany też procesem Niepokólczyckiego, Mierzwy i innych, stanowił część układanki propagandowej ówczesnej władzy komunistycznej okresu pierwszego dziesięciolecia PRL. Rozprawy odbywały się przed sądami wojskowymi, a przekazywane relacje w prasie i radiu służyły skompromitowaniu opozycji.

Wyrok w procesie krakowskim zapadł po miesiącu procesu, w czasie którego sąd skazał na karę śmierci ośmiu działaczy WiN, a pozostałych uczestników procesu skazano na kary długoletniego więzienia. Większość odbywających kary wyszła na wolność podczas odwilży w 1956 roku.

Tablica pamięci ofiar pokazowego procesu członków II Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego umieszczona jest na ścianie budynku przy ul. Senackiej 3, zajmowanego dziś przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Fot: IPN Kraków

20200910 Uroczystość upamiętniająca działaczy WiN i PSL skazanych w procesie krakowskim 20200910 Uroczystość upamiętniająca działaczy WiN i PSL skazanych w procesie krakowskim 20200910 Uroczystość upamiętniająca działaczy WiN i PSL skazanych w procesie krakowskim 20200910 Uroczystość upamiętniająca działaczy WiN i PSL skazanych w procesie krakowskim 20200910 Uroczystość upamiętniająca działaczy WiN i PSL skazanych w procesie krakowskim 20200910 Uroczystość upamiętniająca działaczy WiN i PSL skazanych w procesie krakowskim 20200910 Uroczystość upamiętniająca działaczy WiN i PSL skazanych w procesie krakowskim
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj