O sytuacji epidemicznej w Małopolsce i Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Wojewoda Łukasz Kmita w „Tematach dnia”
2020-09-10

Aktualna sytuacja epidemiczna w Małopolsce, Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu, a także perspektywy rozwoju kolei – to zagadnienia, o których wojewoda małopolski Łukasz Kmita rozmawiał z redaktorem Sławomirem Mokrzyckim w programie TVP3 Kraków „Tematy dnia”.

Jednym z poruszonych wątków była podana dziś przez Ministerstwo Zdrowia aktualizacja mapy prezentującej powiaty z największą dynamiką przyrostu zakażeń koronawirusem. W strefie czerwonej nie znalazł się żaden powiat w Polsce. Według analiz zaprezentowanych w ubiegłym tygodniu, spośród małopolskich powiatów do strefy czerwonej zaliczono Nowy Sącz oraz powiat limanowski. W nowo ogłoszonej strefie żółtej będą zaś powiaty limanowski i tatrzański – dotychczas objęty nią był powiat nowosądecki. Jak zatem widać, trudny czas dla Nowosądecczyzny powoli mija, na co – jak wskazywał wojewoda – wpływa m.in. poprawiająca się sytuacja w domach pomocy społecznej.  

- Dzisiaj sytuacja wydaje się dużo lepsza. Oczywiście daleko nam do ideału, bo mamy 99 nowych przypadków. Oczekujemy, aby ta epidemia przygasła. Natomiast myślę, że ziemia sądecka może odetchnąć z ulgą – mówił wojewoda.

Łukasz Kmita podkreślił też, że codziennie analizuje dane zarówno dotyczące liczby nowych przypadków, jak i zabezpieczenia medycznego, tzn. liczby wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. 

- Już wiemy, że od początku września jest znaczny trend spadkowy, jeśli chodzi o osoby, które wymagają hospitalizacji w szpitalu jednoimiennym – wskazał wojewoda. 

Wojewoda małopolski mówił również o szeroko zakrojonych przygotowaniach do walki z epidemią w sezonie jesiennym. 

- Oczywiście zgodnie z decyzjami resortu zdrowia przygotowaliśmy rozwiązania systemowe w Małopolsce. Szpitalem wielospecjalistycznym, który będzie obsługiwał nie tylko mieszkańców naszej Małopolski, ale także sąsiednich województw, będzie Szpital Uniwersytecki. Wdrożyliśmy także rozwiązania na tym drugim etapie: wytypowaliśmy szpitale, które będą opiekowały się osobami z koronawirusem. I oczywiście jesteśmy w kontakcie także z tymi szpitalami powiatowymi, które będą na tej – można powiedzieć – pierwszej linii. Działania, które tam będą podejmowane, będą wiązały się z przygotowaniem izolatek dla osób, które trafią do szpitala i będą tam oczekiwały bądź na wynik negatywny, bądź hospitalizację i właściwe leczenie – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Rozmawiano również o Forum Ekonomicznym, które dotychczas odbywało się w Krynicy-Zdroju, ale ze względów sanitarno-epidemiologicznych w tym roku zostało przeniesione do Karpacza. Wojewoda podkreślił znaczenie tego wydarzenia zarówno dla Małopolski, jak i dla Polski, wyrażając przy tym nadzieję na to, że w przyszłym roku Forum wróci do Krynicy-Zdroju.

Ostatnim poruszonym tematem był rozwój połączeń kolejowych i realizacja programu „Kolej plus”, opracowanego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego i cieszącego się szerokim zainteresowaniem samorządów. Jak wskazał wojewoda, po latach, kiedy kolej odchodziła do lamusa, możliwy i zauważalny jest swoisty „renesans kolei”. 

- Projekty dotyczące kolei i połączenia kolejowego Kraków – Niepołomice, Kraków – Myślenice i Kraków – Olkusz to nowe linie kolejowe, które – mam nadzieję – powstaną w niedługim czasie, w taki sposób, aby zwiększyć spójność społeczno-gospodarczą naszego regionu – podkreślił wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia 


2020_09_11_11_55_43_Tematy_dnia20200910 Tematy dnia2020_09_11_11_51_55_Tematy_dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj