Ponad pół miliarda złotych dla małopolskich samorządów. Pieniądze już na kontach
2020-09-01

Do małopolskich samorządów trafiło dziś ponad pół miliarda złotych. To środki przyznane w ramach rozstrzygnięcia pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki temu we wszystkich gminach i powiatach w Małopolsce będzie można realizować takie zadania i inwestycje, które poprawią jakość życia społeczności lokalnych.

– Dyspozycja przelewu została dokonana dziś rano i wszystkie samorządy w Małopolsce powinny mieć już środki na swoich kontach bankowych. Serdecznie gratuluję wszystkim gminom i powiatom w Małopolsce otrzymanego dofinansowania. Przekazaliśmy kolejną, rekordową pulę rządowych środków, które pozwalają wesprzeć samorządy. W tym przypadku cel jest jasno określony. Dofinansowane zostaną inwestycje służące bezpośrednio mieszkańcom naszych wsi, miast i miasteczek. Skala jest ogromna – to w sumie ponad pół miliarda złotych, które trafi do Małopolski. Dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego i polskiego rządu w ramach pierwszego i drugiego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych samorządy w całej Polsce otrzymają łącznie 12 mld zł. To historyczne wsparcie, które z pewnością pozwoli na realizację dodatkowych inwestycji, a polskim firmom na rozwój i utrzymanie miejsc pracy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ramach przeprowadzonego naboru do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynęły łącznie 182 wnioski gmin (w tym miast na prawach powiatu) i 19 wniosków powiatów. Oznacza to, że wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w województwie małopolskim – uprawnione do otrzymania wsparcia – złożyły wniosek w terminie, na maksymalne kwoty określone w uchwale. Wysokość dofinansowania wyniosła łącznie 556 030 760,00 złotych. To dotąd najwyższa kwota rządowego wsparcia przekazana jednorazowo do małopolskich samorządów.

W skali całego kraju wsparcie dla samorządów zostało przewidziane w wysokości 6 mld złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).

Warto nadmienić, że aktualnie trwa kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wnioski można składać do 30 września br. Szczegółowe informacje:  http://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=12441

RFIL - wypłata środkówcytat RFIL - wypłata środków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj