Wojewoda Łukasz Kmita w „Tematach Dnia”
2020-08-24

Bieżąca sytuacja w Małopolsce związana z koronawirusem, dostępność testów i kontrole służb sanitarnych w naszym województwie a także przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego  – o te zagadnienia redaktor Mariusz Bartkowicz pytał w programie „Tematy Dnia” w TVP Kraków wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

Wojewoda przedstawił aktualną sytuację epidemiologiczną w naszym województwie, apelował o odpowiedzialność i rozwagę. Omówił także propozycję zwiększenia liczby łóżek w małopolskich szpitalach.

- Apeluję do wszystkich mieszkańców Małopolski (…) o to, aby przestrzegali zaleceń służb sanitarnych, aby zachowywali się w sposób odpowiedzialny. To wszystko spowoduje, że będziemy mogli czuć się bezpiecznie i koronawirus nie będzie nas aż tak mocno atakował – mówił w programie wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda Małopolski przedstawił również sytuację związaną ze sprawdzeniem miejsc użyteczności publicznej w kontekście obostrzeń sanitarnych. We współpracy z policją, służby sanitarne skontrolowały m.in. domy weselne, dyskoteki, sklepy oraz hotele i stacje benzynowe.

Kolejnym tematem poruszanym w programie była kwestia ilości i dostępności testów wykonywanych w województwie małopolskim. Obecnie w Małopolsce funkcjonuje 8 karetek wymazowych.

- Karetki wymazowe służą osobom, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć na badanie. Z tą myślą wspólnie pracujemy w gronie dyrektorów wydziałów Urzędu Wojewódzkiego. Chcemy zwiększyć liczbę karetek wymazowych na terenie województwa w taki sposób, aby każda osoba, która musi skorzystać z tej formy pobrania wymazu, mogła to zrobić szybko i sprawnie – zapewnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na zakończenie programu wojewoda przedstawił przygotowania małopolskiej oświaty do rozpoczęcia roku szkolnego. Zachęcał wszystkich uczniów do instalowania aplikacji ProteGo Safe, która ma zapewnić identyfikację osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: Tematy dnia w TVP Kraków

20200824 tematy dnia20200824 tematy dnia_02
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj