Koronawirus: testy dla pracowników domów pomocy społecznej
2020-04-22

Jednym z tematów omawianych na dzisiejszym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – odbywającemu się już od dłuższego czasu w formule wideokonferencji – było dodatkowe wsparcie, które zostanie udzielone domom pomocy społecznej w Małopolsce.

Przypomnijmy. Jak zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w każdym województwie powstanie wojskowy zespół interwencji kryzysowej. Zespoły te będą się koncentrowały na działaniach związanych z domami pomocy społecznej. 

Decyzją wojewody małopolskiego Piotra Ćwika od poniedziałku ruszy projekt profilaktycznych badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2, które będą wykonywane u pracowników DPS-ów. Do tego celu zostanie wykorzystana dodatkowa wojskowa karetka funkcjonująca w ramach wspomnianego zespołu interwencji kryzysowej. Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Testy będzie wykonywało laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który także zapewni materiał do wykonywania badań oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu karetki.  W realizacji projektu uczestniczyć też będzie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.  

Badania te zaczniemy od powiatów, w których jest najwięcej zakażonych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Wstępny „rozkład jazdy” tej karetki wymazowej został już opracowany, a szczegóły będą uzgadniane z powiatami i domami pomocy społecznej. W poniedziałek badani będą pracownicy domów pomocy społecznej w powiecie wielickim, a w kolejnych dniach w powiecie brzeskim, myślenickim, a następnie limanowskim (nie wymieniamy powiatu bocheńskiego, gdyż  tam już od pewnego czasu trwają sukcesywne badania pracowników i mieszkańców DPS-u w Bochni). Będziemy też w miarę możliwości uwzględniać ewentualne sytuacje zwiększające zagrożenie epidemiologiczne w poszczególnych domach pomocy społecznej.

- Te działania służą zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców domów pomocy społecznej, a także zapewnieniu ich pracownikom możliwości bieżącego kontrolowania, czy sami nie zostali zakażeni. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego projektu i będą odpowiedzialni za jego realizację – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Zobacz materiał w „Kronice” TVP3 Kraków.

IMG_20200422_131339IMG_20200422_155935IMG_20200422_160057
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj