Wojewoda w porannej rozmowie z portalem lovekrakow.pl
2020-04-21

Za pośrednictwem łączy internetowych wojewoda małopolski Piotr Ćwik był dziś gościem redaktora naczelnego portalu lovekrakow.pl Patryka Salamona. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. bieżące działania związane z koronawirusem, a także budowa kolejnych odcinków drogi ekspresowej S7 i zakopianki oraz zezwolenia na realizacje inwestycji drogowych (zrid-y) procedowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

– Decyzja o otwarciu Tatrzańskiego Parku Narodowego należy ostatecznie do zarządcy tego parku. W porozumieniu z powiatowym centrum zarządzania kryzysowego negocjowane są pewnie jeszcze warunki, które trzeba określić. Pod zastanowienie pozostaje kwestia, czy Tatrzański Park Narodowy powinien być rzeczywiście w całości otwarty. To park bardzo rozległy – powiedział wojewoda.

Jak dodał, widać, że mieszkańcy Małopolski są spragnieni tego, aby wyjść na zewnątrz, ale potrzeba bardzo dużego wyczulenia, bo jesteśmy w ogniu walki z pandemią koronawirusa.

Rozmowa dotyczyła również aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce.

– Trzeba powiedzieć, że w naszym województwie przyrost potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest cały czas poniżej średniej krajowej. Oczywiście w żadnym wypadku nie zwalnia nas to z podejmowanych działań, czujności i wszystkich wysiłków służb medycznych – mówił Piotr Ćwik.

Wojewoda podkreślił, że jesteśmy przygotowani chociażby pod względem liczby miejsc łóżkowych i dostępnych izolatoriów. Przypomniał też, że przebywające w domach pomocy społecznej osoby starsze, które potrzebują opieki przez 24 godziny na dobę, są szczególnie narażone, gdyż często mają choroby współistniejące.

– Chcemy z pomocą Wojska uruchomić karetkę, która będzie pobierała wymazy od personelu w DPS-ach, a także od pensjonariuszy, szczególnie w tych miejscach, w których wystąpiło ognisko. Mieliśmy taką sytuację w Bochni – powiedział Piotr Ćwik.

Druga część rozmowy dotyczyła podsumowania realizacji kluczowych inwestycji drogowych w Małopolsce. Wojewoda przypomniał, że w minionym tygodniu została podpisana umowa na kontynuację projektowania i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S7 od miejscowości Moczydło do węzła Miechów. Jak podkreślił, ma nadzieję, że w 2023 roku zostanie ukończona budowa S7 od Krakowa do granicy z województwem świętokrzyskim.

Wojewoda wspomniał ponadto o wynikach naboru na 2020 rok na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W jego ocenie środki te umożliwią małopolskim gminom i powiatom realizowanie zadań, które pozwolą pobudzić gospodarkę.

Inna ważna inwestycja drogowa w Małopolsce, o której wspomniał w rozmowie Piotr Ćwik, to budowa zakopianki na odcinku Rabka – Nowy Targ.

– W tym przypadku, jesteśmy na etapie końcowym, jeśli chodzi o wydanie „zrid-u”. Kończy się procedura z tym związana. Perspektywa jest taka, że za miesiąc powinien być wydany „zrid” na ten odcinek – powiedział wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

20200421 Rozmowa z lovekrakow 20200421 Rozmowa z lovekrakow 20200421 Rozmowa z lovekrakow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj