Wojewoda małopolski Piotr Ćwik o sytuacji bieżącej w Małopolsce w programie „Tematy Dnia”
2020-03-10

O bieżącej sytuacji w Małopolsce oraz planach administracji wojewódzkiej i służby zdrowia w związku z pojawieniem się koronawirusa mówił w programie „Tematy Dnia” w TVP3 Kraków Piotr Ćwik – wojewoda małopolski oraz Marcin Jędrychowski – dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

– Na chwilę obecną mówimy o małej skali rozprzestrzeniania się wirusa w naszym województwie. Oczywiście sytuacja może być rozwojowa. Podejmujemy o wielu tygodni działania, które są adekwatne do potrzeb, ale przygotowujemy się do scenariuszy, które mogą przekroczyć nasze oczekiwania – uspokajał wojewoda Piotr Ćwik.

Wojewoda małopolski przedstawił nowe rozwiązanie dla naszego województwa, które usprawni funkcjonowanie służby zdrowia w naszym regionie.

– Jest pomysł, aby Szpital Uniwersytecki był szpitalem dedykowanym, który będzie przyjmował wszystkich pacjentów z terenu naszego województwa podejrzanych o zakażenie koronawirusem. A potem podejmował leczenie tych, którzy będą zakażeni. Na dzisiaj mamy jeden przypadek w naszym województwie – mówił Piotr Ćwik.

– Szpital Uniwersytecki jest przygotowany do takiego scenariusza – poprzez nowa siedzibę, odrębny budynek, który może być budynkiem izolowanym – dodał dyrektor Marcin Jędrychowski.

W programie poruszany był również temat związany z wyposażeniem placówek szpitalnych w środki ochrony osobistej dla personelu.

– Mamy do czynienia z sytuacją niestandardową. Na chwilę obecną nie mówimy o kilkukrotnym zwiększeniu zużycia środków ochrony osobistej, ale o kilkusetkrotnym. Po to, by racjonalizować zużycie wszystkich materiałów, podjęliśmy z wojewodą decyzję o skupieniu wszystkich pacjentów w jednym miejscu – mówił dyrektor Jędrychowski.

W programie rozmawiano również o odwołaniu imprez organizowanych na terenie naszego województwa.

– Imprezy masowe są odwoływane decyzjami wojewodów. Apelujemy do samorządów, by mniejsze imprezy również ograniczali lub odwoływali – mówił wojewoda małopolski.

Zobacz program TVP3 Kraków „Tematy dnia”.

Tematy Dnia 10.03.2020
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj