Samorządy z promesami. W Małopolsce powstaną nowe żłobki
2020-02-07

30,8 mln złotych trafi w tym roku do małopolskich samorządów i podmiotów prywatnych, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w piątek wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych. Dzięki temu tylko w tegorocznej edycji programu powstanie ok. 24,8 tys. miejsc opieki nad maluchami w 817 żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych.

Program „Maluch+” w wachlarzu naszych prorodzinnych rozwiązań zajmuje szczególne miejsce. Dzięki niemu powstaje infrastruktura ważna dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Samorządy rozumieją potrzeby swoich mieszkańców, uruchamiają nowe placówki, dzięki czemu z każdym rokiem dostępność żłobków poprawia się – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maluch+ 2020 w Małopolsce

Maluch+ w edycji na rok 2020 będzie miał również swoją odsłonę
w Małopolsce. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:
•    30,8 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa małopolskiego, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
•    w województwie powstanie dokładnie 2622 nowych miejsc opieki nad maluchami;
•    w Małopolsce powstanie 5 instytucji w gminach, które do tej pory nie miały u siebie żłobka czy klubu samorządowego.

– Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi wiceminister rodziny Stanisław Szwed. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje.

Promesy dla samorządów

Stanisław Szwed, podczas piątkowej konferencji w Krakowie wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W Małopolsce było to odpowiednio 566 placówek i ok. 17,4 tys. miejsc opieki.

Źródło: MRPiPS

20200207 20200207 20200207 20200207 20200207
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj