Wojewoda małopolski Piotr Ćwik gościem Radia Kraków
2019-12-23

W porannej rozmowie poruszono m.in. takie tematy jak: powołanie komisarza w Niepołomicach, bieżąca sytuacja w Zakopanem. Rozmawiano również o rządowym programie Senior+ oraz projekcie „Rodacy – Bohaterom”.

- Sytuacja z burmistrzem Niepołomic nie może mieć wpływu na działanie urzędu. Potrzebna była osoba, która stanie na czele urzędu miasta, po tym jak prokuratura postawiła zarzuty burmistrzowi Niepołomic i jego zastępcy -  mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Od środy komisarzem gminy Niepołomice jest Krystian Zieliński. Burmistrz Niepołomic i jego zastępca zostali przez prokuraturę zawieszeni w pełnieniu funkcji.


W dalszej części rozmowy przypomniano o trwającym naborze do rządowego programu wieloletniego „Senior+”. Oferty można składać do 7 stycznia 2020 r. Na przestrzeni ostatnich lat widać rosnące zainteresowanie jednostek samorządu terytorialnego udziałem w działaniach dedykowanych osobom po 60. roku życia.

- W roku 2015 było 7 placówek w Małopolsce, 70 uczestników. Dzisiaj jest 75 placówek, ponad 1900 miejsc. Kolejny nabór na rok 2020 to kolejne 80 milionów dla samorządów na tworzenie takich miejsc. Byłem kilka dni temu na otwarciu kolejnego klubu seniora w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zainteresowanie jest duże – mówił wojewoda.

Po raz kolejny Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie włącza się w akcję pomocy Polakom mieszkającym na Kresach „Rodacy – Bohaterom”.

- To akcja cykliczna. Okres przedświąteczny i noworoczny skłania, żeby myśleć o innych, także o naszych rodakach za wschodnią granicą. Te osoby podkreślają swoje pochodzenie, oni czują się Polakami. Ktoś o nich tutaj pamięta. Takie akcje trzeba popierać, włączać się. Można przekazać dary, żeby paczki przygotować. Poza tym, że te paczki do nich trafiają, najważniejsza jest dla tych ludzi świadomość, że ktoś o nich pamięta – tłumaczył wojewoda P. Ćwik.

Produkty spożywcze o dłuższym terminie ważności wymienione na dołączonej liście można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–15.30 do pokoju 116 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (ul. Basztowa 22, I piętro). Zbiórka będzie trwała do 15 stycznia 2020 r.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy


Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj