„Środa z profilaktyką” w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim
2019-12-11

„Środa z profilaktyką” to akcja, która zachęca do regularnego kontrolowania kondycji własnego zdrowia. W każdą środę we wszystkich Oddziałach Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia chętni mogą sprawdzić ciśnienie krwi, poziom glukozy, stan skóry, zbadać wzrok, a nawet wykonać spirometrię i badanie gęstości kości (densytometria). Wszystko bezpłatnie pod okiem specjalistów.

Także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przyłączył się do tej akcji i zorganizował takie badania dla pracowników i gości odwiedzających Urząd.

- Profilaktyka jest bardzo ważna. Wśród pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego jest duża świadomość tego, że trzeba się badać. Świadczy o tym znacząca frekwencja podczas dzisiejszej „Środy z Profilaktyką”. Jeśli tylko jest okazja, by skorzystać z badań – trzeba to robić – powiedział wojewoda Piotr Ćwik, który również poddał się badaniom.


Przy stanowisku zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia można było nie tylko zmierzyć poziom cukru i ciśnienie, ale także dowiedzieć się, czym jest e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta. Z badań skorzystało ponad 150 pracowników Urzędu, a 230 odebrało Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

- Narodowy Fundusz Zdrowia stawia na profilaktykę, by zdrowo się odżywiać i zdrowo żyć. W różnych miejscach organizujemy takie spotkania jak dzisiaj. Każdy może skorzystać z akcji Środa z Profilaktyką. Profilaktyka ma zapobiegać chorobom. Organizujemy spotkania ze specjalistami. O wszystkich spotkaniach informujemy na naszych stronach internetowych – powiedziała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Nasze stanowisko profilaktyczne ma charakter pilotażowy. NFZ uruchomił ten program w dwóch województwach i sprawdzamy, jak to działa. Jeżeli projekt się sprawdzi, a wszystko na to wskazuje, to prawdopodobnie będzie uruchomiony w pozostałych województwach – dodała Agnieszka Pietraszewska-Macheta, zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przy stanowisku Małopolskiego NFZ odwiedzający uzyskiwali m.in. informacje o prawidłowych wzorcach zdrowego stylu życia. Mogli się dowiedzieć się, dlaczego w zapobieganiu groźnym konsekwencjom chorób tak ważne są regularne badania i stałe kontrolowanie czynników ryzyka.

Chorobom można i trzeba zapobiegać – jak choćby cukrzycy. Kwestii tej dotyka kampania internetowa #NieCukrz zwracająca uwagę na problem nadmiernego spożywania cukru przez Polaków, przede wszystkim przez dzieci i młodzieży. Kampania ma przekonać nas do czytania etykiet i świadomego wybierania zdrowych produktów, do zdrowej i zbilansowanej diety oraz uświadomienia, że cukier, choć słodki, gdy jest go za dużo, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Więcej na ten temat: Raport „Cukier, otyłość – konsekwencje"


20191211 środa z profilaktyką 20191211 środa z profilaktyką 20191211 środa z profilaktyką 20191211 środa z profilaktyką 20191211 środa z profilaktyką 20191211 środa z profilaktyką 20191211 środa z profilaktyką
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj