Premier w Auschwitz: Sprawiedliwość wobec ofiar wymaga pamięci
2019-12-06

Szef polskiego rządu wraz z Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym, która przybyła na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau, w związku z obchodami 10-lecia jej działalności. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W przyszłym roku przypadają ważne dla Polski i polskiej pamięci historycznej rocznice wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że jesteśmy zobowiązani, tę pamięć pielęgnować. Jak dodał, świadectwa z czasów istnienia obozów zagłady w Auschwitz-Birkenau budują dzisiejszą teraźniejszość.


Premier podkreślił, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych, jest współautorem tych przekłamań. Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością – podsumował Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z Angelą Merkel złożyli kwiaty przy Ścianie Straceń oraz znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.

Fundacja Auschwitz-Birkenau została powołana w styczniu 2009 r. z inicjatywy prof. Władysława Bartoszewskiego, partycypuje w niej 38 państw. Głównym jej celem jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów.

Źródło: KPRM

20191206 Auschwitz 20191206 Auschwitz 20191206 Auschwitz 20191206 Auschwitz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj