O sprawach ważnych dla naszego województwa w „Głosie z Krakowa”
2019-10-02

Redaktor Kajetan Rajski poprowadził rozmowę w Radiu Maryja z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem. Rozpoczęła się ona podsumowaniem kończącej się kadencji rządu. Rozmawiano także m.in. o polityce historycznej oraz o ważnych inwestycjach infrastrukturalnych w Małopolsce.

Wrzesień jest miesiącem szczególnej pamięci o wydarzeniach, które znacząco kształtowały historię naszej Ojczyzny. Obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, a także 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

- To są rocznice bardzo ważne, ale i tragiczne w naszej historii. (…) Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego jest pewnym symbolem, naszą pamięcią, którą jesteśmy winni tym, którzy wtedy żyli i którzy wtedy rozpoczęli tę ideę i tym, którzy jeszcze żyją i pozostają między nami – ostatnim żyjącym, którzy pamiętają czasy okupacji niemieckiej – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Takimi osobami, które wciąż mają nadzieję doczekać trwałego symbolu pamięci są żołnierze Armii Krajowej.

- To jest sprawa, która trwa od roku 2013, kiedy to 27 września, w bardzo symbolicznym dniu – rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, został podpisany akt erekcyjny pod budowę pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim i wmurowano kamień węgielny. (…) Jesteśmy w takiej sytuacji, że upłynęło sześć lat i nagle okazało się, że wszystkie te działania, które zostały zrealizowane przez Radę Miasta Krakowa w postaci pięciu uchwał zostały przekreślone szóstą uchwałą i powinniśmy zaczynać od zera. Popierając środowiska Armii Krajowej, bardzo mocno upominamy się o to, aby jednak w Krakowie powstał pomnik Armii Krajowej w tej lokalizacji, jaka została wskazana wtedy 27 września 2013 r. – apelował wojewoda małopolski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiomaryja.pl/multimedia/glos-z-krakowa-534/


20190729 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj