Kolejny odcinek Zakopianki otwarty!
2019-09-28

Od dziś jadąc na Podhale, będziemy mogli skorzystać z nowoczesnego odcinka drogi ekspresowej S7 Skomielna Biała – Rabka-Zdrój. W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Ta droga to jeden z najpiękniejszych odcinków i najtrudniejszych pod względem inżynieryjnym. Zastosowano tutaj wiele nowatorskich rozwiązań. Okazuje się, że polscy inżynierowie, bo przecież oni tutaj na co dzień spędzali czas wraz ze swoimi włoskimi kolegami, są w stanie tego typu obiekty realizować. To jest powód do dumy – mówił minister Andrzej Adamczyk. 

- Realizujemy nasze obietnice, realizujemy nasz program w wielu wymiarach. Jednym z zasadniczych działań jest kwestia nadrabiania zapóźnieni komunikacyjnych – podkreślił wojewoda Piotr Ćwik. 

Z ponad 6-kilometrowego odcinka od Skomielnej Białej do Chabówki ponad jedna trzecia, czyli ok. 2,3 km, poprowadzona została na wiaduktach. Powstało ich siedemnaście, w tym najdłuższy i najwyższy, liczący kilometr długości i 50 m wysokości oraz cztery małe obiekty na ciekach przy węźle Skomielna. Z tego węzła poprowadzono zjazdy na Wadowice i Nowy Sącz, do drogi krajowej nr 28 oraz do starego przebiegu DK7. Z kolejnego węzła, Zabornia, zjechać można na DK47 w kierunku Nowego Targu i Zakopanego oraz na DK7 do Chyżnego i granicy państwa ze Słowacją. Pod wiaduktami węzła Skomielna zlokalizowano Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej. Na Zbójeckiej Górze powstało miejsce obsługi podróżnych MOP. Koszt inwestycji wyniósł ok. 615 mln zł.  

Oddany do użytku odcinek jest pierwszym z trzech odcinków budowanej S7 na południe od Krakowa, od Lubnia do Rabki-Zdroju. Liczący ok. 16,7 km fragment trasy (w tym 15,83 km o parametrach drogi ekspresowej) podzielony został na trzy odcinki realizacyjne: Lubień – Naprawa, Naprawa – Skomielna Biała oraz Skomielna Biała – Rabka-Zdrój. Na całym tym odcinku powstanie w sumie 38 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, estakady) oraz dwukomorowy tunel o długości 2,06 km. Koszt całego odcinka S7 Lubień – Rabka-Zdrój wyniesie blisko 2,5 mld zł. Inwestycja jest współfinansowana ze Środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wysokość dofinansowanie to ponad 1,3 mld zł. 

Więcej: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/35184/Jutro-pojedziemy-S7-ze-Skomielnej-Bialej-do-Rabki-Zdroju

Źródło (grafika, informacje): jw.

EFiufsBWwAIQ6CREFiujm9XkAAqCDdS7 S7 S7 Skomielna Biała - Rabka Zdrój-01
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj