Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w programie „Gość Poranka” w Radiu Kraków
2019-08-19

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków. Wśród poruszonych tematów były m.in. rozstrzygnięcia nadzorcze dotyczące uchwał Rady Miasta Krakowa oraz działania prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie na terenie Małopolski. 

- Za każdym razem analizowaliśmy te uchwały wspólnie z zespołem prawników, czyli fachowców, którzy na co dzień od wielu lat zajmują się nadzorem nad samorządami w całym województwie. Niestety trzeba wskazać, że radni nie widzą tego, że wkraczają w kompetencje prezydenta. Trzeba powiedzieć również o tym, że na takim samym stanowisku stoi prawnik Urzędu Miasta Krakowa i sam Prezydent Miasta, który wyraźnie też na to wskazywał. Każdy ma swoje kompetencje. Organ uchwałodawczy nie może wchodzić w kompetencje organu wykonawczego, jakim w tym wypadku jest prezydent. W każdym takim przypadku na terenie województwa małopolskiego, jeśli będą podejmowane takie uchwały, będą po prostu uchylane – mówił wojewoda.


W programie poruszono również temat ubiegłotygodniowego pożaru na terenie ArcelorMittal w Krakowie – zapaleniu uległ wtedy taśmociąg transportujący miał węglowy.

- Na miejscu obecnych było 21 zastępów straży pożarnej. Obecna była też jednostka ratownictwa chemicznego, która dysponuje sprzętem do dokonania stosownych pomiarów, takim samym jak dysponuje WIOŚ. I jeśli byłaby taka dyspozycja ze strony PSP, to oczywiście WIOŚ na miejscu by się pojawił. Wiem, że WIOŚ dokonał takich pomiarów w następnym dniu ze stacji monitorujących, które znajdują się w pobliżu, porównując wyniki z dnia kolejnego z dniem pożaru. Nie stwierdził przekroczeń, jeśli chodzi o substancje szkodliwe i ich obecność w powietrzu – przekazał wojewoda Piotr Ćwik.


Rozmawiano także o stanie powietrza w Skawinie oraz pomiarach, które były wykonywane przez gminę przy użyciu niereferencyjnego urządzenia:

- To urządzenie, które zostało zakupione przez gminę Skawina, nie było atestowane, dokonywało pomiarów na innych zasadach, niż te, które są w WIOŚ-u. Od razu po tych informacjach swoich pomiarów dokonał WIOŚ, przekazując informację, że nie ma przekroczeń tych lotnych związków, o których donosił Urząd Miasta. Następnym krokiem było sprowadzenie specjalnie z Bydgoszczy urządzenia, jedynego w Polsce, które funkcjonuje, i dokonanie jeszcze bardziej szczegółowych pomiarów, które również nie potwierdziły tego, co zostało zmierzone przez urządzenie zakupione przez Urząd Miasta i Gminy Skawina. Kolejny krok, który jeszcze będzie podjęty: w miesiącu wrześniu nowy sprzęt przyjedzie do Polski z Nowej Zelandii. Pierwszy miejscem, w którym się pojawi, będzie Skawina. Tam dokona pomiarów – powiedział Piotr Ćwik.


Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

20190729 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj