Zasłużeni dla Niepodległej
2019-07-31

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości to symboliczne podziękowanie za działalność na rzecz budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, tożsamości kulturowej i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Odznaczenie nadawane jest przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z rąk wojewody małopolskiego Piotra Ćwika odebrało je dzisiaj kilkanaście szczególnie zasłużonych osób.

- Czas pokoju, który nastał po roku 1918, nie był czasem spokojnym. Odzyskana niepodległość – chociaż wymarzona – była niezwykle krucha i chwiała się w swoich fundamentach jeszcze wielokrotnie na przestrzeni tych stu lat, które upłynęły od tamtego wydarzenia. Nie zabrakło jednak osób, które poświęcały swoje życie, by suwerenność, tożsamość kulturowa i rozwój naszej Ojczyzny były możliwe i stałe pomimo licznych przeciwieństw. Dzisiejsza uroczystość to podziękowanie za trudy, oddanie i niezłomną wiarę, jaką okazali Państwo Niepodległej – zwrócił się do zebranych na uroczystości wojewoda małopolski Piotr Ćwik. 

W imieniu odznaczonych głos zabrali wiceprezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Oddział Bielsko-Biała Stanisław Brzeźniak oraz Aleksandra Ślusarek.  

Nie zabrakło wzruszeń i chwil zadumy nad tymi, którzy za wolność Polski oddali swoje życie.

W związku z obchodami setnej rocznicy wybuchu powstań śląskich, w imieniu władz województwa śląskiego, Stanisław Brzeźniak przekazał na ręce wojewody oraz wszystkich odznaczonych upominki przypominające to ważne historycznie wydarzenie.  


Medale_100lecia_Niepodległosci Medale_100lecia_Niepodległosci Medale_100lecia_Niepodległosci Medale_100lecia_Niepodległosci Medale_100lecia_Niepodległosci Medale_100lecia_Niepodległosci Medale_100lecia_Niepodległosci Medale_100lecia_Niepodległosci
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj