77. rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy
2019-06-25

Wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec uczestniczył w uroczystości upamiętnienia pierwszego transportu 400 kobiet do karnej Kompanii KL Auschwitz – Bor/Budy

Obchody zorganizowane przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau odbyły się przed historycznym budynkiem – Miejscem Pamięci – w którym przebywały więźniarki przybyłe z obozu KL Auschwitz. Wicewojewoda w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego złożył kwiaty oraz odczytał list skierowany do uczestników wydarzenia.

- Powracamy dziś pamięcią do II wojny światowej i miejsca, które jest jej najbardziej tragicznym symbolem. Obóz Auschwitz-Birkenau to synonim bezgranicznego cierpienia i najbardziej brutalnego poniżenia godności człowieka. (…) Podobóz, w którym odbywa się uroczystość, to „najniższy krąg obozowego piekła”. Tak opisywała to miejsce Zofia Posmysz, więźniarka i świadek tamtych czasów. Kobiety z Karnej Kompanii, umieszczone w niej w ramach odwetu za ucieczkę jednej z nich, doświadczyły okrucieństwa niewyobrażalnego nawet dla tych, którzy mieli za sobą życie w obozie koncentracyjnym. Polki i Żydówki z pierwszego transportu w większości nie przeżyły niewolniczej pracy, psychicznych i fizycznych tortur. Szczególnie drastycznym epizodem była masakra 90 francuskich Żydówek, dokonana przez funkcyjne kryminalistki i obozowych dozorców. O tych wydarzeniach nie możemy zapomnieć… - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier podziękował ponadto Fundacji Pobliskie Miejsca za jej wkład w ocalenie przedmiotów i miejsc związanych z byłym Niemieckim Nazistowskim Obozem Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz Birkenau i jego licznymi podobozami.

Zdjęcie udostępnione przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci

PICT0168
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj