Morze flag i majowa jutrzenka w Krakowie
2019-04-30

Piknik rodzinny #EUROPEJSKAmałoPOLSKA na Błoniach i uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja – to propozycje na radosne spędzenie majówki w Krakowie. Do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 15-lecia Polski w Unii Europejskiej oraz 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprasza wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

29 kwietnia br. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy dotyczący tych wydarzeń. Wzięli w nim udział: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusz Siudek, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Krakowie Michał Masłowski oraz pełnomocnik rektora Akademii Ignatianum w Krakowie Tomasz Konturek.


W czwartek 2 maja 2019 r. największa krakowska łąka stanie się miejscem rodzinnego pikniku #EUROPEJSKAmałoPOLSKA. Gwarantujemy dobrą zabawę i mnóstwo atrakcji, które zapewnią m.in. służby mundurowe, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, konsulaty generalne i honorowe oraz grupy rekonstrukcyjne. Startujemy w samo południe. O godz. 13.00 zapraszamy do udziału w grze miejskiej „Kraków w Europie, Europa w Krakowie”. Ponadto Radio RMF FM przygotowało 10 tysięcy flag, które otrzymają uczestnicy pikniku.

– Serdecznie zapraszam na piknik rodzinny #EUROPEJSKAmałoPOLSKA! Będzie to okazja do radosnego świętowania Dnia Flagi RP i 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przygotowaliśmy wiele atrakcji Każdy z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie. Będzie morze flag i gra miejska. Będą dmuchańce, teatr Wagabunda i animacje dla najmłodszych. Będą pojazdy służb i wojskowa grochówka. Spotkajmy się 2 maja na krakowskich Błoniach! – mówił wojewoda.

– Harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej wspólnie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie po raz kolejny wezmą udział w Dniu Flagi RP. W tym roku organizujemy wspólny piknik rodzinny – przygotowujemy moc atrakcji na krakowskich Błoniach. Naszym zadaniem jest wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez radosny patriotyzm – w tym dniu będziemy chcieli świętować i przekazywać bardzo ważne wartości, które wiążą się z naszą biało-czerwoną – mówił komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusz Siudek.

– Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował na ten dzień atrakcje w mobilnym „Przystanku Historia” – a więc miejscu, w którym będzie można wziąć udział w zabawach i projektach edukacyjnych takich jak np. „Historia w kolorach” czy „Polak Mały”, który opowiada o hymnie, barwach narodowych, fladze i godle. Na piknik zapraszamy całe rodziny! – powiedział naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski.

– Studenci Akademii Ignatianum przygotowali wiele atrakcji, między innymi grę miejską. Każda osoba będzie mogła  przenieść się do średniowiecznego Krakowa. Uczestnik w kolejnych punktach będzie zdobywał fragment historii Krakowa, który złoży się w całość i to będzie już finał na krakowskich Błoniach – mówił pełnomocnik rektora Akademii Ignatianum Tomasz Konturek.

Natomiast w piątek 3 maja 2019 r. odbędą się doroczne uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Zaczniemy je o godz. 9.30 od złożenia kwiatów na Powiślu, przed pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej.

– O godz. 10.00 ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski odprawi mszę świętą w Katedrze Wawelskiej. Po niej złożymy kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na placu Ojca Adama Studzińskiego, skąd w radosnym pochodzie przejdziemy na plac Matejki. Tam, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, nastąpi m.in. uroczysta zmiana warty i złożenie wieńców, a wszystko zwieńczy defilada. Bądźmy razem w te piękne i wyjątkowe dla nas majowe dni! Do zobaczenia! – powiedział wojewoda.

20190429 briefing przed 2 i 3 maja 20190429 briefing przed 2 i 3 maja 20190429 briefing przed 2 i 3 maja 20190429 briefing przed 2 i 3 maja 20190429 briefing przed 2 i 3 maja Plakat-2-MajaPlakat-3-maja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj