„Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji”
2019-04-15

12 lutego br. minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński otworzył w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wystawę zdjęć „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji”, poświęconą ubiegłorocznej misji polskich strażaków, którzy pomagali szwedzkim służbom w walce z gigantycznymi pożarami lasów.

Do 23 kwietnia wystawę tę można zobaczyć w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ulicy Basztowej 22 na I piętrze przy gabinecie wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.

Misja polskich strażaków gaszących pożary w Szwecji trwała 14 dni. Szwedzkich ratowników wspierało prawie 140 strażaków z Polski z 44 pojazdami ratowniczo-gaśniczymi. Była to odpowiedź na prośbę Szwecji wystosowaną w ramach systemu międzynarodowej pomocy ratowniczej (Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności). Z pomocą pospieszyli strażacy z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

Łączna powierzchnia stref pożarów w Szwecji, które gasili polscy strażacy, wynosiła 25 tys. ha. Funkcjonariusze musieli walczyć z żywiołem i zmęczeniem – każdy z nich przeszedł średnio około 55 km. Strażacy prowadzili działania w systemie ciągłym, w trudnych warunkach terenowych, przy silnym i zmiennym wietrze, co powodowało potrzebę dokonywania podmiany ratowników co 12 godzin. Co warte podkreślenia, byli samowystarczalni pod względem logistycznym – mieli własne wozy, namioty oraz wyżywienie.

Szwedzi witali ich bardzo entuzjastycznie jeszcze przed rozpoczęciem akcji gaszenia pożarów. Stojąc na ulicach i wiaduktach, pozdrawiali przejeżdżający konwój – często machając polskimi flagami.

Wystawa „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji” opisuje historię wyjazdu, służby na miejscu i powrotu do Polski.

- Takimi akcjami, jak misja polskich strażaków w Szwecji, pokazujemy, że można na nas liczyć i jesteśmy wiarygodni. Ta wystawa jest dowodem tej wiarygodności – powiedział minister Joachim Brudziński w trakcie otwarcia wystawy w Parlamencie Europejskim.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie!

Źródło: www.gov.pl

20190415 wystawa o strażakach 120190415 wystawa o strażakach 220190415 wystawa o strażakach 320190415 wystawa o strażakach 1 420190415 wystawa o strażakach 1 520190415 wystawa o strażakach 1 6
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj