96. urodziny gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza
2019-04-16

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk. Marcinem Żalem złożyli wizytę gen. bryg. Tadeuszowi Bieńkowiczowi, który skończył wczoraj 96 lat. Oprócz życzeń i prezentu wojewoda wręczył dostojnemu Jubilatowi również pamiątkowy medal na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz urodził się w kwietniu 1923 roku. Był uczestnikiem II wojny światowej, niezłomny żołnierz okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej. Aresztowany przez UB za działalność antykomunistyczną, poddany wielomiesięcznym przesłuchaniom i torturom, więziony i skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczony również m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność społeczno-kombatancką.

W grudniu ubiegłego roku podczas Małopolskiego Spotkania Opłatkowego wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył gen. T. Bieńkowiczowi Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który został przyznany przez premiera Mateusza Morawieckiego.DSC_5248DSC_5231DSC_5215DSC_5264DSC_5270
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj