Corpora dormiunt, vigilant animae. 9. rocznica katastrofy smoleńskiej
2019-04-10

Dokładnie dziewięć lat temu świat obiegła informacja o katastrofie smoleńskiej. Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską. Polska delegacja zmierzała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Dziś w całej Polsce odbywają się msze w intencji ofiar katastrofy. Również w Małopolsce i Krakowie zorganizowane zostały obchody przypominające to tragiczne wydarzenie.

Prezydent RP Andrzej Duda modlił się przy grobie śp. Lecha i Marii Kaczyńskich w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Wcześniej w krypcie wawelskiej odprawiona została msza święta. Hołd ofiarom katastrofy złożyli również wojewoda małopolski Piotr Ćwik, ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski i Wojciech Kolarski oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo, bardzo nam ich brakuje. Szkoda, że ich nie ma z nami. Być może wiele spraw w Polsce wyglądałoby inaczej, może wyglądałoby lepiej, gdyby byli – ci ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy wtedy pojechali do Katynia i którzy bezpowrotnie od nas odeszli, a wiernie służyli Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda. 

W krypcie wawelskiej znajduje się także tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Umieszczono na niej nazwiska osób, które tragicznie zginęły 10 kwietnia 2010 roku oraz łacińską sentencję: Corpora dormiunt, vigilant animae (Ciała śpią, dusze czuwają).

Prezydent oraz wojewoda złożyli również kwiaty na grobach innych ofiar katastrofy smoleńskiej znajdujących się na cmentarzach Rakowickim oraz na Salwatorze i na Bielanach. 


Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Kancelaria Prezydenta RP

rocznica_katastrofy8Kancelaria_Prezydentarocznica_katastrofy7rocznica_katastrofy5rocznica_katastrofy3rocznica_katastrofy6rocznica_katastrofy4rocznica_katastrofy2rocznica_katastrofy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj