Stanisław Ludzia ps. „Harnaś” spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
2019-04-04

Stanisław Ludzia ps. „Harnaś” to jeden z sześciu żołnierzy, których ciała odnaleziono na krakowskim cmentarzu Rakowickim jesienią 2017 r. w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak mówią zapiski grabarzy, żołnierze ci zostali „pochowani w nocy, bez trumien i ubrań, trudno powiedzieć, w którym grobie”. Uroczystości pogrzebowe, które miały dzisiaj miejsce na jednej z najstarszych krakowskich nekropolii, przygotowane zostały wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika.

- Przywracać pamięć zapomnianym to nasz wspólny obowiązek. Uroczystości pogrzebowe Stanisława Ludzi to hołd oddany żołnierzom podziemia, wobec których historia miała pozostać obojętna. Jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie dziejów Polski w oparciu o prawdę minionych lat i szacunek dla tych, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w imię walki o wolną i suwerenną Polskę – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.  

Uroczystej mszy pogrzebowej, która miała miejsce w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie, przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Bezpośrednio po niej kondukt pogrzebowy wyruszył ulicą Prandoty na cmentarz Rakowicki, gdzie nastąpiło złożenie doczesnych szczątków Stanisława Ludzi do grobu. Uroczystość odbywała się z asystą wojskową.   

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Ludzia został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP order na ręce siostry odznaczonego – pani Heleny Chrobak przekazał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.  


Stanisław Ludzia związany był z Ludową Strażą Bezpieczeństwa, oddziałem, którym dowodził Józef Kuraś „Ogień”. Dołączył do niego, mając 21 lat. Początkowo wspierał oddział, dostarczając informacje, żywność i niezbędne materiały. Wiosną 1946 roku mianowany został adiutantem „Ognia”. Brał udział m.in. w walce z obławami bezpieki, uczestniczył w rozbiciu jednej z grup prowokacyjnych UB. Wierząc w obietnice komunistów, że istnieje szansa powrotu do jawnego życia, ujawnił się w Nowym Targu. Z uwagi na presję i inwigilację bezpieki oraz zagrożenie aresztowaniem, na jakie skazani byli żołnierze konspiracyjni, wrócił do działania w ukryciu. Brał między innymi udział w akcjach zbrojnych oddziału partyzanckiego „Wiarusy” dowodzonego przez Józefa Świdra „Mściciela”. W wyniku działań prowokacyjnych UB 16 lipca 1949 roku „Harnaś” został aresztowany podczas fikcyjnego przerzutu na Zachód. Poddany brutalnemu procesowi został skazany na śmierć. Karę wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 12 stycznia 1950 r., a następnie ciało potajemnie zakopano pod nadzorem UB na cmentarzu Rakowickim.  


20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi 20190404 pogrzeb S. Ludzi
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj