Uroczystości pogrzebowe Stanisława Ludzi ps. „Harnaś”
2019-04-02

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał zapraszają na uroczystości pogrzebowe Stanisława Ludzi ps. „Harnaś”.

- Przywracać pamięć zapomnianym to nasz wspólny obowiązek. Uroczystości pogrzebowe Stanisława Ludzi to hołd oddany żołnierzom podziemia, wobec których historia miała pozostać obojętna. Jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie dziejów Polski w oparciu o prawdę minionych lat i szacunek dla tych, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w imię walki o wolną i suwerenną Polskę – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 kwietnia 2019 r. i rozpoczną się o godz. 11.45 wprowadzeniem trumny do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie przy ul. Rakowickiej 18. Mszy świętej przewodniczyć będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Bezpośrednio po niej kondukt pogrzebowy wyruszy ulicą Prandoty na cmentarz Rakowicki, gdzie nastąpi złożenie doczesnych szczątków Stanisława Ludzi do grobu. Uroczystość odbywać się będzie z asystą wojskową.  

Stanisław Ludzia ps. „Harnaś” to jeden z sześciu żołnierzy, których ciała odnaleziono na krakowskim cmentarzu Rakowickim jesienią 2017 r. w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak mówią zapiski grabarzy, żołnierze ci zostali: „pochowani w nocy, bez trumien i ubrań, trudno powiedzieć, w którym grobie”.

Stanisław Ludzia związany był z Ludową Strażą Bezpieczeństwa, oddziałem, którym dowodził Józef Kuraś „Ogień”. Dołączył do niego, mając 21 lat. Początkowo wspierał oddział, dostarczając informacje, żywność i niezbędne materiały. Wiosną 1946 roku mianowany został adiutantem „Ognia”. Brał udział m.in. w walce z obławami bezpieki, uczestniczył w rozbiciu jednej z grup prowokacyjnych UB. Wierząc w obietnice komunistów, że istnieje szansa powrotu do jawnego życia, ujawnił się w Nowym Targu. Z uwagi na presję i inwigilację bezpieki oraz zagrożenie aresztowaniem, na jakie skazani byli żołnierze konspiracyjni, wrócił do działania w ukryciu. Brał między innymi udział w akcjach zbrojnych oddziału partyzanckiego „Wiarusy” dowodzonego przez Józefa Świdra „Mściciela”. W wyniku działań prowokacyjnych UB 16 lipca 1949 roku „Harnaś” został aresztowany podczas fikcyjnego przerzutu na Zachód. Poddany brutalnemu procesowi został skazany na śmierć. Karę wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 12 stycznia 1950 r., a następnie ciało potajemnie zakopano pod nadzorem UB na cmentarzu Rakowickim.


plakat_pogrzebzaproszenie_2-03.
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj