Wilczy trop w Osielcu
2019-03-24

W Osielcu w gminie Jordanów odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych walczących o niepodległość Polski. Podczas wydarzenia został odsłonięty pomnik majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, który właśnie w Osielcu 30 czerwca 1948 roku został aresztowany przez komunistyczne służby, a następnie poddany długiemu procesowi i wreszcie skazany na osiemnastokrotną śmierć.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Osielcu. Następnie odbył się przemarsz zgromadzonych gości wraz z kompanią honorową Wojska Polskiego na miejsca aresztowania mjr. Zygmunta Szendzielarza. Tam pomnik został odsłonięty.  

Podczas uroczystości wojewoda małopolski Piotr Ćwik odczytał list, który do uczestników uroczystości skierowała wicepremier Beata Szydło. 

- Dlatego takie działania, jak dzisiejsze upamiętnienie naszego wielkiego Rodaka, są godne najwyższej pochwały. Mam nadzieję, że ilekroć będziecie mijali ten pomnik, wspomnicie tego wielkiego Polaka, jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych, i jego słynne słowa: „Nie jesteśmy żadną bandą tak, jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały naród. Dlatego wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości”. Cześć Jego Pamięci! – przekazała Beata Szydło. 

- Myślę, że to będzie ważne miejsce na mapie Małopolski, jeśli chodzi o pamięć Żołnierzy Wyklętych. Przecież major „Łupaszka” to jeden z najbardziej znanych, z najbardziej znakomitych żołnierzy drugiej konspiracji. Niech spotkanie w Osielcu będzie wyrazem uznania dla wszystkich Żołnierzy Niezłomnych! Cześć i chwała Bohaterom! – podsumował wojewoda. 

Zachęcamy do obejrzenia relacji w TVP3 Kraków: https://krakow.tvp.pl/41889878/w-osielcu-odslonieto-pomnik-majora-lupaszkizdjęcia: IPN Oddział w Krakowie 

Osielec_ŁupaszkaOsielec_Łupaszka6Osielec_Łupaszka7Osielec_Łupaszka4Osielec_Łupaszka5Osielec_Łupaszka1Osielec_Łupaszka3Osielec_Łupaszka2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj