#NOWAPIĄTKA rusza w Małopolskę
2019-03-18

W województwie małopolskim rozpoczęły się dzisiaj działania informacyjne dotyczące programów rządowych, które składają się na #NowąPiątkę. Obejmuje ona: „500+” na każde dziecko, przywracanie połączeń lokalnych, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także „Emeryturę +” oraz niższy PIT.

Założenia #NowejPiątki przedstawili dziś na briefingach prasowych, które odbyły się na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz na rynku w Myślenicach, wicepremier Beata Szydło oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik. To właśnie Kraków i Myślenice są pierwszymi małopolskimi miastami na trasie dwóch „busów na piątkę”, które będą jeździć po Małopolsce, aby umożliwić Małopolanom bezpośrednie dotarcie do informacji o #NowejPiątce.

- #NowaPiątka rusza w Małopolskę. Przypomnę, że są to programy, które kierowane są do rodzin – „500+” dla każdego dziecka, 13. emerytura dla rencistów i emerytów, zerowa stawka podatkowa dla pracujących młodych ludzi do 26. roku życia, obniżenie podatków i program dofinansowania transportu publicznego. Wszyscy mamy prawo korzystać ze wzrostu gospodarczego, Polska się rozwija, a wyniki gospodarcze Polski są coraz lepsze – mówiła wicepremier Beata Szydło.

- Małopolanie powinni mieć szerszy dostęp do informacji o programach rządowych, które są do nich skierowane. Właśnie z takim zamiarem wysyłamy do każdego powiatu specjalne busy. Każdy zainteresowany będzie mógł pobrać ulotki i materiały przybliżające założenia programów składających się na #NowąPiątkę. Programy te opracowaliśmy po to, aby podnieść jakość życia Polaków i wykorzystać potencjał naszego kraju. Chcemy przy tym, by Polska dalej tak dobrze się rozwijała, a zarazem – by z tego dobrego czasu dla Polski skorzystało jak najwięcej rodzin, a także ludzi młodych i seniorów – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W Myślenicach wicepremier Beata Szydło i wojewoda Piotr Ćwik spotkali się z mieszkańcami miasta. Wśród nich nie zabrakło obecnych beneficjentów chociażby takich programów jak „Senior+” czy „Maluch+”.

- Programy społeczne przygotowywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości stają się również kołem zamachowym polskiej gospodarki, jak np. „500+”. Przygotowaliśmy kolejne projekty, kolejne propozycje i rozpoczęliśmy ich wdrażanie – podkreśliła Beata Szydło.

#NowaPiątka to 5 propozycji programowych:

•    Emerytura+
Każdy emeryt oraz rencista już w maju 2019 r. otrzyma trzynastą emeryturę w wysokości 1100 zł. Środki te trafią do ponad 9,72 mln osób. Na ten projekt rząd przeznaczy w 2019 r. ponad 10,7 mld zł.

•    500+ na każde dziecko
Każda rodzina już w lipcu 2019 r. otrzyma nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na pierwsze i każde kolejne dziecko do 18. roku życia, bez względu na dochody.

•    Niższy PIT
To obniżenie obciążeń podatkowych osób pracujących z 18% do 17%. Dzięki temu rozwiązaniu Polacy otrzymają wyższe wynagrodzenie za pracę. Oprócz obniżonego PIT zostaną także podwyższone koszty uzyskania przychodu.  

•    Bez PIT dla młodych
Osoby pracujące, do 26. roku życia będą zwolnione z podatku PIT. Ułatwi to młodym ludziom rozpoczęcie kariery zawodowej oraz umożliwi zwiększenie wynagrodzenia.

•    Połączenia lokalne
Utworzony zostanie fundusz, dzięki któremu będzie możliwe przywrócenie połączeń autobusowych w wielu polskich samorządach. Program ten pozwoli wyeliminować wiele obszarów wykluczenia komunikacyjnego, a autobusowa komunikacja publiczna będzie stopniowo odbudowywana.


NowaPiątkaNowaPiątka1NowaPiątka2NowaPiątka3NowaPiątka4NowaPiątka5NowaPiątka6NowaPiątka7NowaPiątka8NowaPiątka9NowaPiątka10
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj