Czwartkowe rozmowy z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2019-02-28

Fundusz Dróg Samorządowych, zapowiadane nowe propozycje programowe i Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to tematy kolejnej rozmowy z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem w Radiu Kraków.

- Działania rządu (…) przełożyły się na Fundusz Dróg Samorządowych, który rusza w 2019 roku z rekordową kwotą ponad 6 miliardów – Małopolska otrzyma 370 milionów. To nie jest program jednoroczny, ale cykliczny, więc to dobra perspektywa dla samorządów, by dobrze zaplanować remonty i inwestycje. Dofinansowanie jest do 80% w zależności od zamożności samorządu – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Rozmawiano również o nowych propozycjach programowych w ramach tzw. „Piątki PiS”.
- Mówimy o tym, że od 1 lipca wprowadzimy „500+” na każde dziecko. Mówimy o tym, że połączenia autobusowe będziemy przywracać już w kwietniu. Mówimy o tym, że 1 maja wejdą w życie trzynaste pensje dla emerytów i rencistów. Czyli to są działania, które się będą działy już teraz – podkreślił Piotr Ćwik.

Na koniec rozmawiano o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych:
- Bardzo dobrze, że takie święto 1 marca zostało ustanowione (…). Święto przypominające o żołnierzach tzw. drugiej konspiracji. To byli Ci, którzy w 1945 roku nie poddali się reżimowi komunistycznemu, ale zdecydowali się prowadzić walkę z okupantem radzieckim, który pojawił się wtedy w Polsce – mówił wojewoda.

Piotr Ćwik wspomniał również o Małopolskich Wojewódzkich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Skawinie, które zorganizował wraz z burmistrzem miasta i gminy Skawina Norbertem Rzepisko, oraz innych uroczystościach z tej okazji w Małopolsce.

- Dostałem bardzo wiele zaproszeń właśnie na te dni od samorządów, które są organizatorami, ale także ludzi młodych, od których wychodzą inicjatywy (…). Jest dzisiaj taki duży potencjał w ludziach młodych – i to bardzo cieszy – kultywowania pamięci Żołnierzy Niezłomnych – podsumował wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.


20190304 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj