Czwartkowe rozmowy z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2019-02-21

300 dni „Piątki Morawieckiego”, list otwarty wojewody i marszałka ws. pomnika Armii Krajowej w Krakowie oraz śmierć premiera Jana Olszewskiego były tematami rozmowy z Piotrem Ćwikiem w Radiu Kraków.

- Przypominamy tę „Piątkę Morawieckiego”, bo mija 300 dni od jej ogłoszenia – od ogłoszenia dobrego programu dla Polski, dla przedsiębiorców, dla rodzin, bo to przecież także program wyprawka szkolna, która zasiliła rodzinne budżety o 300 złotych. (…) Mówimy też o dobrym programie dla samorządowców, czyli dla wszystkich mieszkańców, o Funduszu Dróg Samorządowych, który w tym roku zasili samorządy kwotą 6 miliardów. (…) W „Piątkę Morawieckiego” zaangażowany był cały rząd, poszczególne ministerstwa – ten program nie tylko został zapowiedziany, ale i zrealizowany – mówił Piotr Ćwik.


Poruszono także temat listu otwartego, który wojewoda Piotr Ćwik oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski wystosowali do władz Krakowa w sprawie pomnika Armii Krajowej.

- Pokolenie AK to pokolenie ludzi odchodzących, a mija 9 lat i pomnika nie ma. (…) Sami akowcy o to proszą, a to my powinniśmy im dziękować za ich postawę. Ideą naszego listu jest to, by przerwać milczenie tych, którzy podpisali się pod aktem erekcyjnym. Potrzeba zaaranżowania spotkania w szerszej formule, by ten wstydliwy temat wreszcie zamknąć i pomnik zbudować. Pomniki budujemy dla upamiętnienia i dla przyszłych pokoleń, bo trzeba oddać sprawiedliwość i hołd żołnierzom AK – przekonywał wojewoda Piotr Ćwik.


Na koniec rozmawiano o pogrzebie premiera Jana Olszewskiego.


- Odejście wielkiego Polaka Jana Olszewskiego przeżywaliśmy niedawno. To był pierwszy rząd, który chciał realizować suwerenną politykę. (…) Rząd premiera Olszewskiego nie zrealizował wielu zadań, które zamierzał, ale najważniejszą sprawą było oczyszczenie życia publicznego z osób, które współpracowały ze służbą bezpieczeństwa w poprzednim ustroju – podkreślił wojewoda.


Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

20190211 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj